RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rzecznik PO: Dlaczego podatnicy UE mają zrzucić się na 770 mld dla Polski?

Rzecznik prasowy PO Jan Grabiec (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Rzecznik prasowy PO Jan Grabiec (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Politycy Platformy Obywatelskiej popierając ostatnią rezolucję PE wzywali Komisję Europejską do „wstrzymania lub zawieszenia płatności” dla Polski. – Powstaje pytanie, dlaczego podatnicy unijni mają zrzucić się na 770 mld dla Polski, jeśli Polska jest już na wylocie, a premier prezentuje politykę antyunijną i mówi o wojnie – tłumaczył w TVP1 rzecznik Platformy Jan Grabiec.

PO, PSL i Lewica poparły rezolucję. Co dokładnie znajduje się w dokumencie?

Nie milkną echa ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego. Treść dokumentu jest porażająca, nawet w porównaniu z poprzednimi antypolskimi...

zobacz więcej

W programie „Kwadrans polityczny” TVP1 rzecznik PO zaznaczał, że według obietnic posłów PiS pieniądze dla Polski miały być już dawno, a przez działania rządu transfer tych środków się opóźnia. Prowadzący rozmowę zauważył, że z kolei politycy PO robią wszystko, aby Polska wcale nie otrzymała pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

– Nie, to nieprawda. Żaden polityk PO nigdy nie podniesie ręki przeciwko Polsce i funduszom dla Polski – zapewnił Grabiec.

Zobacz także:   Donald Tusk zawiesi europosłów za głosowanie za odebraniem funduszy Polsce?

– A głosowanie w Parlamencie Europejskim w zeszłym tygodniu? Było wyraźnym protestem z waszej strony, żeby te pieniądze nie przyszły. Żeby nas ukarać – zauważył redaktor Krzysztof Ziemiec.

– Ja rozumiem, że każdy interpretuje tę rezolucję tak jak ją czyta, ale zapisy w tej rezolucji wynikają wprost z mechanizmu pieniądze za praworządność – stwierdził rzecznik Platformy.

Merkel „ucieka” jak Tusk. „W UE zaczyna się potężny kryzys. Są trzy powody”

Angela Merkel po latach oddaje funkcję kanclerza Niemiec. – Ucieka jak Donald Tusk do Brukseli – komentuje posłanka PiS Anna Kwiecień i przypomina...

zobacz więcej

„Zastrzyk finansowy jest potrzebny”


Jan Grabiec zaznaczył, że chce, aby Polska była praworządnym państwem, rząd dbał o niezależność sędziów, a wówczas nie będzie problemu, żeby pieniądze z Brukseli pojawiły się w Polsce.

– Widzimy jak wygląda sytuacja w Polsce. Ten zastrzyk finansowy jest bardzo potrzebny – przyznał.

Zobacz także:   Kuźmiuk o głosowaniu PO, Lewicy i PSL za odebraniem Polsce funduszy

Grabiec ocenił, że unijni urzędnicy mogą odblokować przysługujące Polsce środki w momencie, gdy nastąpi likwidacja Izby Dyscyplinarnej, a odsunięci od orzekania sędziowie zostaną przywróceni do pracy.

Sondażowa tragedia Tuska? Politolog: Straszenie PiS-em ma sens

Przewaga PiS-u nad Platformą Obywatelską zwiększyła się z 9,5 do niemal 14 pkt. proc. Czy zamiast straszyć rządem i polexitem, partia Donalda Tuska...

zobacz więcej

Kontrowersyjna rezolucja


Tymczasem nie milkną echa ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego. Treść dokumentu jest porażająca, nawet w porównaniu z poprzednimi antypolskimi oświadczeniami tej instytucji. Politycy odmawiali w niej Polsce prawa do oceny własnej konstytucji, stwierdzali, że konstytucyjnie zagwarantowane w Polsce prawo do życia nienarodzonych chorych dzieci jest „niezgodne z prawem” i wzywali Komisję Europejską do pozatraktatowego pominięcia polskich władz przy dystrybucji środków unijnych, a teraz „wstrzymania lub zawieszenia płatności” dla Polski. Rezolucję poparli politycy PO i Lewicy, a także dotąd w takich sytuacjach wstrzymujący się od głosu europosłowie PSL.

– Czym była rezolucja PE, który wręcz apelował, żeby nie uznawać polskiej konstytucji i żeby te pieniądze do Polski nie dotarły? – pytał w rozmowie z politykiem Platformy Krzysztof Ziemiec.

Zobacz także:   Europoseł PiS podziękował Pereirze za głosowanie za Polską

– Tam nie ma takich stwierdzeń. Wręcz przeciwnie, jest mowa o szacunku wobec dorobku Polaków i polskiej konstytucji. Linia narracyjna rządu nie rezonuje nawet w Polsce – powiedział Graniec.

Jak dodał rzecznik PO, premier „przelicytował i grozi Unii Europejskiej”. – Ale powstaje pytanie, dlaczego podatnicy unijni mają zrzucić się na 770 mld dla Polski, jeśli Polska jest już na wylocie, a premier prezentuje politykę antyunijną i mówi o wojnie – zaznaczył Grabiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej