RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czarnek o nauce zdalnej: Niezwykle szkodliwa dla dzieci i młodzieży

Nauka w szkołach (fot.  PAP/Leszek Szymański)
Nauka w szkołach (fot. PAP/Leszek Szymański)

Wyłączenie nauki stacjonarnej na dłuższy czas byłoby niezwykle szkodliwe dla dzieci i młodzieży - wskazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Na razie nie przewidujemy takich decyzji i kontynuujemy naukę stacjonarną - powiedział.

Czarnek: Nie przewidujemy przejścia szkół na naukę zdalną

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapewnił w Polskim Radiu 24, że nie ma planów, by w najbliższej przyszłości zmieniać tryb nauki w...

zobacz więcej

Szef MEiN pytany w Polskim Radiu 24, czy ze względu na sytuację epidemiczną przewiduje, że dojdzie do przejścia na naukę zdalną, odparł, że „niebezpieczeństwo zawsze istnieje”.

– Zwłaszcza (...) w tych regionach, gdzie mamy rzeczywiście bardzo dużą liczbę zakażeń. Natomiast jestem przekonany, że jeśli miałoby do tego dochodzić, to musiałoby dochodzić do wszystkich innych ograniczeń, które znamy z przeszłości z drugiej i trzeciej fali (pandemii). Wszyscy mamy świadomość, że ograniczanie nauki stacjonarnej, wyłączenie jej na dłuższy czas, byłoby niezwykle szkodliwe dla dzieci i młodzieży. Więc jeśliby coś takiego było brane pod uwagę, to pewnie w ostatniej kolejności. Na razie nie przewidujemy takich decyzji i kontynuujemy naukę stacjonarną – podkreślił Czarnek.

Kiedy nauka zdalna na 10 dni?


Przypomniał, że w przypadku stwierdzenia zakażenia COVID-19 u ucznia lub uczniów państwowy powiatowy inspektor sanitarny podejmuje decyzję o kwarantannie, a dyrektor szkoły podejmuje decyzję o skierowaniu całej klasy lub całej szkoły na naukę zdalną na 10 dni.

– Nie jest to systemowe odejście od nauki stacjonarnej w całej Polsce lub całym regionie - zauważył minister.

Czarnek: Dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie

Atak na rodzinę jest tak potężny, że dzieciom w szkole należy się porcja prawdziwych informacji o rodzinie – mówił minister edukacji i nauki...

zobacz więcej

– Na pewno jest ogromny problem z kwestią kondycji psychicznej dzieci po lockdownie, po okresie nauki zdalnej i izolacji. To obserwujemy w szkołach. Nie jest tak tragicznie, jak przewidywano, ale jest źle. Dokładne dane będziemy mieli za kilka tygodni – powiedział szef MEiN.

Wskazał, że trwa badanie prowadzone przez psychologów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Fundacji Polskiej Akademii Nauk, w którym kilkaset tysięcy dzieci i młodzieży odpowiada na pytania ankietowe. Podał, że wyniki tego badania posłużą do stworzenia dodatkowego modelu wsparcia prowadzonego przez nauczycieli.

– Z drugiej strony wpisujemy właśnie do wykazu prac legislacyjnych ustawę, która ma być podstawą uruchomienia dużo większej liczby etatów psychologów, ale także specjalistów innych dziedzin, choćby pedagogów specjalnych. Na to przeznaczyliśmy kilkaset milionów złotych w projekcie budżetu na przyszły rok - poinformował Czarnek.

Maląg: Polityka państwa idzie w kierunku inwestowania w polskie rodziny

Polityka państwa idzie w kierunku wspierania i inwestowania w polskie rodziny. Będziemy stwarzać możliwości, aby młodzi ludzie mieli poczucie...

zobacz więcej

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej


Minister był też pytany o sytuację na polsko-białoruskiej granicy i dzieci migrantów, które wraz z rodzicami lub opiekunami nielegalnie przekroczyły granicę oraz co się z nimi dzieje potem.

– Jestem pełen ufności, i to nie tylko teraz, ale jako wojewoda lubelski współpracowałem na co dzień z funkcjonariuszami Straży Granicznej, świetnie wyposażonymi, znakomitymi ludźmi. Wspierajmy SG, nasze wojsko i służby, oni naprawdę opiekują się tymi, którzy nielegalnie przedostaną się przez granicę. Przede wszystkim dbają o to, żeby takich nielegalnych przejść przez granicę było jak najmniej albo wcale. Jeśli już znajdą się rodziny z dziećmi po polskiej stronie i są zauważone przez Straż Graniczną, to są one zaopiekowane, tak jak tego wymagają standardy państwa cywilizowanego – zapewnił szef MEiN.

Czytaj także: Powrót nauki zdalnej? Minister edukacji tłumaczy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej