RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Mezalians na dworze cesarskim. Księżniczka poślubiła człowieka z gminu

Mako wyszła za Kei Komuro (fot. PAP/EPA/Nicolas Datiche / POOL)
Mako wyszła za Kei Komuro (fot. PAP/EPA/Nicolas Datiche / POOL)

Japońska księżniczka Mako, bratanica cesarza Naruhito, poślubiła pochodzącego z gminu Kei Komuro po latach kontrowersji wokół ich narzeczeństwa – poinformowała agencja dworu cesarskiego. Mako utraci z tego powodu arystokratyczny status.

Okradziono apartament księżniczki. Zniknęły m.in. torebki za ponad 350 tys. euro

Z paryskiego apartamentu saudyjskiej księżniczki skradziono futra, biżuterię i około 35 torebek, wszystko o łącznej wartości ok. 600 tys. euro....

zobacz więcej

Mako jest pierwszą kobietą z rodziny cesarskiej w powojennej Japonii, która wzięła ślub bez tradycyjnych uroczystości dworskich i odrzuciła przysługującą jej na mocy przepisów wysoką odprawę finansową przy utracie statusu. Po ślubie przyjęła nazwisko męża.

Ubrana w jasnozieloną sukienkę, z bukietem kwiatów w rękach, księżniczka pokłoniła się kilka razy rodzicom, księciu Fumihito i księżnej Kiko, oraz swojej młodszej siostrze, księżniczce Kako, opuszczając rodzinną rezydencję w Tokio – relacjonuje agencja Kyodo.

Para zapowiadała wcześniej, że po ślubie zwoła konferencję prasową, ale ostatecznie postanowiła wygłosić tylko przemówienie i odpowiedzieć na piśmie na kilka wybranych pytań zgłoszonych przez dziennikarzy.

Księżniczka ze złota. Następczyni tronu mistrzynią w windsurfingu

Norweska księżniczka Ingrid Aleksandra została mistrzynią kraju w surfingu w klasie juniorek, kontynuując bogate rodzinne tradycje sportowe.

zobacz więcej

Mako od kilku lat cierpi na zespół stresu pourazowego wywołany, jak twierdzi ona sama, psychicznym znęcaniem się nad nią oraz jej narzeczonym i ich rodzinami.

30–letnia Mako i jej rówieśnik Komuro chcieli się pobrać już w 2018 r., ale uroczystość została wtedy odwołana. Według mediów miało to związek z doniesieniami o sporach finansowych między matką Komuro a jej byłym narzeczonym. Wielu Japończyków sceptycznie odnosiło się do związku Mako i Komuro, a w mediach społecznościowych często pojawiały się pejoratywne komentarze pod ich adresem.

Zgodnie z obowiązującymi w Japonii regułami kobiety z rodziny cesarskiej tracą królewskie tytuły, jeśli wychodzą za mężczyzn z gminu. Statusu nie tracą natomiast mężczyźni z cesarskiego rodu, gdy poślubiają kobiety z gminu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej