RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niepokojące dane z Litwy. „Druga fala”

Wzrasta liczba nielegalnych migrantów na granicy UE (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)
Wzrasta liczba nielegalnych migrantów na granicy UE (fot. PAP/EPA/VALDA KALNINA)

Litewska straż graniczna po blisko dwóch miesiącach przerwy obserwuje ponowny wzrost liczby migrantów, którzy próbują się nielegalnie przedostać przez granicę z terytorium Białorusi.

Białoruskie służby pilnują pustego obozowiska w rejonie Usnarza Górnego [WIDEO]

Służby Białorusi pilnują pustego obozowiska po stronie białoruskiej przy granicy z Polską na wysokości Usnarza Górnego – poinformowała Straż...

zobacz więcej

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. To efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje unijne.

Jak poinformowała litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej, w ostatnich dniach wzrasta liczba nielegalnych migrantów na granicy. Ostatnio tylu cudzoziemców obserwowano tam około dwa miesiące temu.

Bielsat zwraca uwagę, że w sobotę litewscy funkcjonariusze zawrócili 183 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie wejść z terytorium Białorusi. Ostatni raz tak wysoka liczba była na Litwie notowana 2 sierpnia. „Potem presja migracyjna na Litwę zmalała i we wrześniu została przez reżim Alaksandra Łukaszenki w pełni wymierzona w Polskę” – podkreślono.

Litewski portal Defi powołując się na dane uzyskane od litewskich pograniczników podaje, że w piątek granicę litewską próbowało sforsować 76 osób, w czwartek – 57, w środę – 79, we wtorek – 55, w ubiegły poniedziałek – 149, a w poprzednią niedzielę – 49.

Od początku października litewska straż zawróciła w sumie ponad 1600 cudzoziemców, kiedy we wrześniu było to niecałe 1000 osób. Bielsat zwraca uwagę, że we wrześniu litewskie służby zaczęły używać taktyki push-back.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej