RAPORT

Pogarda

Czy ceny paliw zaczną spadać? Prezes Orlenu wyjaśnia

Sytuacja powinna się stabilizować (fot. Shutterstock/Syda Productions)
Sytuacja powinna się stabilizować (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Najnowsze

Popularne

Sytuacja powinna się stabilizować, bo gospodarka na świecie się studzi. Zapotrzebowanie na ropę będzie mniejsze, co sprawi, że ceny paliwa zaczną się normować – ocenił w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Podwyżki w Gazpromie. Rosja korzysta na cenach ropy i gazu

Wzrost dochodów Rosji ze sprzedaży ropy i gazu może w tym roku sięgnąć 50 mld dolarów dzięki wysokim cenom surowców. Tych dodatkowych zysków nie...

zobacz więcej

Prezes Obajtek pytany był przez „DGP” m.in. o to, czego należy spodziewać się w kwestii cen paliwa.

„Jest wiele czynników wpływających na cenę paliw, bo to nie tylko kurs dolara i ceny baryłki. Niewiadomą są też dalsze decyzje OPEC dotyczące wydobycia. W normalnych warunkach letni okres największego zużycia paliw powinniśmy mieć już za sobą, ale widzimy, że obecnie się przedłuża – to efekt odbicia rynków po pandemii” – powiedział.

Ocenił, że fakt, iż ceny frachtów po rekordowych skokach minimalnie spadają, zdaje się dobrą wróżbą.

„Akurat w Polsce zrobiono wszystko, aby ceny były jednymi z najniższych w Europie. Gdyby nie działania polskiego rządu walczącego z mafiami paliwowymi i optymalizacje podejmowane przez Orlen, to ceny już dawno przekroczyłyby 7 zł za litr” – przekonywał Obajtek.

Prezes Orlenu odniósł się też do pytania o to, czy Polska zmniejszy akcyzę po to, aby paliwo potaniało. „Często wskazuje się na to rozwiązanie, jakby miało być cudownym lekarstwem. Trzeba jednak wiedzieć, że w Polsce już teraz jest najniższa akcyza, jaka może być” – powiedział.

W jego ocenie bardziej jej obniżyć się nie da. „Gdyby to zrobiono, podniosłoby się larum, że Polska nie przestrzega unijnego prawa” – wskazał.

Zapewnił, że wykorzystywane są inne instrumenty do obniżki cen paliwa. „My robimy, co możemy, czyli podejmujemy takie działania biznesowe, które przekładają się na oszczędności kosztowe. Na przykład akwizycje, które przeprowadzamy” – powiedział Obajtek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej