RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wizyta Bidena w New Jersey. Aresztowano 45 demonstrantów

Członkowie Extinction Rebellion domagali się obiecanej walki ze zmianami klimatycznymi (fot. TT/XR_NYC)
Członkowie Extinction Rebellion domagali się obiecanej walki ze zmianami klimatycznymi (fot. TT/XR_NYC)

Policja w Nowym Jorku policja aresztowała w poniedziałek 45 osób domagających się, aby prezydent Joe Biden przeforsował swoją agendę dotyczącą walki ze zmianami klimatycznymi. Prezydent wypowiadał się na temat ochrony środowiska podczas wizyty w sąsiednim stanie New Jersey.

Zwolennicy batalii z zmianami klimatycznymi blokowali m.in arterie na Manhattanie. Wśród uczestników manifestacji byli członkowie ugrupowania Extinction Rebellion NYC (ERNYC). Wzywali amerykańskiego przywódcę do wzmocnienia wysiłków dla przeforsowania jego agendy klimatycznej ujętej w projekcie „Build Back Better”

„Jeśli nie podejmiemy działań dzisiaj miasto Nowy Jork znajdzie się do 2100 roku pod wodą. To sprawa życia i śmierci” – argumentowali na Twitterze członkowie ERNYC cytowani przez lokalną telewizję PIX 11.

Brytyjski premier wzywa Putina. Chce, by ograniczył emisję dwutlenku węgla

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w poniedziałek Władimira Putina do przyspieszenia o 10 lat celu, jakim jest osiągnięcie przez Rosję zerowej...

zobacz więcej

Według policji 13 osób aresztowano podczas demonstracji na trasie we wschodniej części Manhattanu przebiegającej wzdłuż East River. 32 inne zatrzymano na drodze po drugiej stronie Manhattanu, wiodącej wzdłuż rzeki Hudson.

Biden dąży do ponadpartyjnego porozumienia w sprawie federalnego projektu finansowania wydatków na naprawę dróg i mostów, linii kolejowych, rozszerzenie opieki nad dziećmi, w tym przedszkolnymi, oraz walkę ze zmianami klimatycznymi. W trakcie jednodniowego pobytu w New Jersey wezwał Kongres do sfinalizowania prac nad projektem.

– Ta inicjatywa to stawianie na Amerykę, wiara w Amerykę, wiara w Amerykanów. Jeśli spojrzeć na historię narodu, to staje się jasne, że mając odpowiednie możliwości nigdy, przenigdy nie zawiódł swojego kraju. Więc zróbmy to. Ruszajmy – nawoływał prezydent.

Wezwał zarówno do uchwalenia ustawy infrastrukturalnej wartości 1 bln dolarów jak i kolejnej, mającej na celu m.in. przeciwdziałanie szkodliwym dla całej planety zmianom klimatycznym.

Przeczytaj także: Gates chce wypuścić do atmosfery chemiczny pył i „przyciemnić” słońce

Jak przypomniał serwis internetowy nj.com z New Jersey, do tej pory Izba Reprezentantów Kongresu USA nie zatwierdziła ustawy infrastrukturalnej. Demokraci nie poparli jej, dopóki nie dojdzie do ugody na temat aktu prawnego obejmującego także batalię za zmianami klimatycznymi, rozszerzającego świadczenia w zakresie ochrony zdrowia i zwiększającego fundusze na opiekę nad dziećmi.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Joe Biden przybył do New Jersey na tydzień przed wyborami lokalnymi w celu poparcia ubiegającego się o reelekcję demokratycznego gubernatora Phila Murphy'ego. Jego republikańskim rywalem jest Jack Ciattarelli.

Gdyby Murphy wygrał, byłby pierwszym Demokratą wybranym na drugą kadencję w tym stanie od czasu Brendana Byrne'a w 1977 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej