RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

„Po raz pierwszy tak zdecydowałem”. Koniec stanu wyjątkowego po czterech latach

Stan wyjątkowy w Egipcie został wprowadzony po krwawych zamachach na kościoły (fot. Shutterstock, zdj. ilustracyjne)
Stan wyjątkowy w Egipcie został wprowadzony po krwawych zamachach na kościoły (fot. Shutterstock, zdj. ilustracyjne)

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah as-Sisi ogłosił, że nie przedłuży stanu wyjątkowego, który był utrzymywany od 2017 r., kiedy doszło do dwóch ataków na chrześcijańską mniejszość. „Po raz pierwszy od lat zdecydowałem, że nie przedłużę stanu wyjątkowego we wszystkich częściach kraju” – przekazał na Twitterze.

Uznanie prawne Kościołów chrześcijańskich w Egipcie. Niebawem decyzja

Egipska konstytucja oraz inne przepisy porządkujące życie społeczeństwa inspirowane są nadal szariatem, czyli prawem koranicznym. Chrześcijanie nie...

zobacz więcej

„Dzięki wspaniałemu i wiernemu ludowi Egipt stał się oazą bezpieczeństwa i stabilności w regionie” zaznaczył Sisi. Dodał, że za jego decyzją stały „wysiłki” Egipcjan i ich „udział” w „rozwoju i budowie” kraju w ciągu ostatnich kilku lat.

„Wspólnymi siłami przy pomocy i wsparciu Boga niezłomnie budujemy nową republikę” – napisał.

Stan wyjątkowy został wprowadzony po raz pierwszy w kwietniu 2017 r. Doszło wtedy do dwóch ataków na kościoły koptyjskie w północnym Egipcie, w których zginęły dziesiątki osób. Odpowiedzialność za zamachy wzięła na siebie organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie (IS).

Konstytucja egipska zezwala na przedłużenie stanu wyjątkowego jedynie o kolejne sześć miesięcy, parlament jednak cyklicznie przeciągał go co trzy miesiące.

Władze argumentowały, że ten krok jest niezbędny w walce z terroryzmem islamistycznych radykałów zarówno ze strony egipskiej odnogi Państwa Islamskiego jak i Bractwa Muzułmańskiego. Ci ostatni rządzili Egiptem między 2012 a 2013 r., rząd Sisiego uznał ich później za organizację terrorystyczną.

Przeczytaj także: Chrześcijanin zamordowany, bo łożył na kościół

Prezydent Sisi doszedł do władzy w 2013 r. w wyniku zamachu stanu, który obalił rządy Mohammeda Mursiego należącego do Bractwa Muzułmańskiego. Od tamtej pory zwalczał islamistów, którzy do 2016 r. przeprowadzili serię ataków na służby bezpieczeństwa i przedstawicieli władz państwowych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W ostatnich latach w Egipcie zmniejszyła się skala przemocy - zauważa agencja EFE. Wyjątkiem jest Półwysep Synaj, gdzie armia i policja toczą nieustanne walki z rebeliantami, szczególnie lokalnym odłamem IS - Wilajet Synaj.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej