RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska pomoże Mołdawii. Pierwsza dostawa gazu z innego kraju niż Rosja

PGNiG wygrało przetarg na sprzedaż gazu ziemnego do Mołdawii (fot. Shutterstock)
PGNiG wygrało przetarg na sprzedaż gazu ziemnego do Mołdawii (fot. Shutterstock)

Mołdawia kupiła w przetargu od Polski 1 mln m sześciennych gazu ziemnego w celu dywersyfikacji źródeł energii. Po raz pierwszy w historii tego państwa będzie to dostawa tego surowca z innego kraju niż Rosja – podało PGNiG. Informację potwierdza rząd Mołdawii, który w zeszłym tygodniu ogłosił stan wyjątkowy w związku z kryzysem gazowym wywołanym przez brak nowej umowy z Gazpromem.

Niemiecka spółka należąca do PGNiG kupiła gaz z norweskiego szelfu

PST, niemiecka spółka PGNiG, podpisała z firmą Aker BP umowę na dostawy gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – podało w piątek PGNiG....

zobacz więcej

„PGNiG we współpracy z amerykańsko-ukraińskim ERU wygrały przetarg na sprzedaż gazu ziemnego do Mołdawii. Będzie to pierwsza w historii dostawa nierosyjskiego gazu do tego kraju” – podało polskie przedsiębiorstwo. Jednorazowa dostawa miliona metrów sześciennych gazu ziemnego trafi do Mołdawii we wtorek. Przetarg zorganizowała państwowa firma Energocom w trybie pilnym z powodu ograniczenia dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom. Jak podał mołdawski rząd, Energocom otrzymał 7 ofert.

Dotychczasowa umowa z Rosją wygasła 30 września, a strony uzgodniły jej przedłużenie o miesiąc. Mołdawia otrzymuje w październiku gaz w cenie 790 dol. za 1 tys. m sześc., podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 dol. Gazprom poinformował o swojej gotowości przedłużenia umowy na listopad tylko pod warunkiem, że władze mołdawskie uregulują opłaty za dostawy we wrześniu i październiku.

Parlament Mołdawii ogłosił w sobotę wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z kryzysem gazowym w kraju. Premier Natalia Gavrilita poinformowała dzień wcześniej, że ciśnienie w systemie przesyłu surowca jest na „krytycznym poziomie”.

„Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji” – powiedział prezes zarządu PGNiG SA Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

PGNiG włączone do postępowania certyfikacyjnego dla Nord Stream 2

PGNiG i spółka zależna PST zostały dopuszczone przez niemieckiego regulatora BNetzA do postępowania certyfikacyjnego w sprawie operatora części...

zobacz więcej

Jak poinformowano, „dostawa gazu odbędzie się przez punkt odbioru na granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przy realizacji kontraktu PST będzie współpracowało z Grupą ERU, która jest czołowym partnerem PGNiG na Ukrainie”.

Import gazu do Polski z różnych źródeł


Ponadto, Polska stara się uniezależnić od dostaw tego surowca z Rosji, która – według ekspertów – chce wymusić na Europie certyfikację gazociągu Nord Stream 2 oraz przejąć dominującą pozycję na rynku gazu. Jak tłumaczył Majewski na początku października podczas 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie, „PGNiG kieruje się zasadą zabezpieczenia ciągłych, nieprzerwanych dostaw gazu do polskich odbiorców. Z tym wiąże się konieczność dywersyfikacji dostaw gazu na polski rynek i możliwie jak najszybsze uniezależnienie się od dostaw z Rosji”.

– Kupujemy też nowe koncesje na szelfie norweskim po to, żeby po uruchomieniu Baltic Pipe sprowadzać do Polski jak najwięcej gazu pochodzącego z własnego wydobycia. To jest działanie w obszarze zabezpieczenia dostaw gazu oraz stabilności i ciągłości funkcjonowania gospodarki, która w coraz większym stopniu będzie wykorzystywać energię z gazu – wyjaśniał Majewski.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Trasa ma być gotowa do przesyłania pierwszych ilości gazu 1 października 2022 r. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Jak podkreślił w pierwszej połowie października prezes zarządu PGNiG SA, „zawieramy dodatkowe kontrakty z Amerykanami na dostawę skroplonego gazu (LNG) z Zatoki Meksykańskiej, który do nas dotrze przez gazoport w Świnoujściu, a w przyszłości także przez pływający terminal w Zatoce Gdańskiej, który ma zbudować Gaz-System S.A.”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej