RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Brytyjski premier wzywa Putina. Chce, by ograniczył emisję dwutlenku węgla

Boris Johnson rozmawiał  z Władimirem Putinem (fot. PAP/EPA/MAKSIM BLINOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL; PAP/EPA/ANDY RAIN)
Boris Johnson rozmawiał z Władimirem Putinem (fot. PAP/EPA/MAKSIM BLINOV / SPUTNIK / KREMLIN POOL; PAP/EPA/ANDY RAIN)

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w poniedziałek Władimira Putina do przyspieszenia o 10 lat celu, jakim jest osiągnięcie przez Rosję zerowej emisji netto dwutlenku węgla – poinformowało biuro Johnsona po jego rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji,

„UE traktuje Polskę jak kolonię”. Brytyjski prawnik o kłopotach brukselskiego establishmentu

Unia Europejska zachowuje się coraz bardziej jak imperialna potęga, czego przykładem jest jej spór z Polską i sposób, w jaki chce na niej wymusić...

zobacz więcej

Rozmowa obu przywódców odbyła się kilka dni po tym, jak władze Rosji poinformowały, że Putin nie weźmie udziału w rozpoczynającym się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskim szczycie klimatycznym COP26.

„(Johnson) z zadowoleniem przyjął kroki, które Rosja podjęła w ostatnich dniach, aby zobowiązać się do osiągnięcia zerowego poziomu emisji netto do 2060 roku. Premier wyraził nadzieję, że Rosja podniesie poprzeczkę, aby osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r., jak również poczyni dalsze postępy we wstrzymaniu deforestacji oraz w kwestii ambitnego wkładu określonego na poziomie krajowym (w zmniejszaniu emisji - red.)” – głosi oświadczenie wydane przez biuro brytyjskiego premiera.

Jak poinformowano, Johnson powiedział, że Wielka Brytania i Rosja jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i główne gospodarki światowe o długiej, wspólnej historii, mają obowiązek współpracować, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatu, i aby chronić międzynarodowe porozumienia, takie jak irański układ nuklearny.

„Premier jasno stwierdził, że obecne stosunki Wielkiej Brytanii z Rosją nie są takie, jakich byśmy sobie życzyli. Powiedział, że pozostają znaczące trudności dwustronne, w tym sprawa otrucia w Salisbury w 2018 roku. Premier podkreślił również znaczenie suwerenności Ukrainy” – oświadczyło biuro Johnsona. W Salisbury w marcu 2018 r. próbowano otruć przy użyciu broni chemicznej byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala, o co Wielka Brytania oskarża rosyjskie służby.

Wcześniej w poniedziałek Johnson przyznał, że ma duże obawy, iż podczas szczytu w Glasgow nie uda się osiągnąć porozumienia w sprawie zapobiegania zmianom klimatu. – Ten szczyt będzie bardzo, bardzo trudny. Jestem bardzo zaniepokojony, ponieważ może pójść źle i możemy nie uzyskać porozumień, których potrzebujemy, a to jest krytyczna sytuacja – mówił Johnson podczas rozmowy na temat klimatu z dziećmi z różnych krajów.

Czytaj także: Ruszyło wydobycie ze złoża na norweskim szelfie. Lotos: Zasoby rzędu 12,5 mln baryłek

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej