RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kuźmiuk o głosowaniu PO, Lewicy i PSL za odebraniem Polsce funduszy

Zbigniew Kuźmiuk w mocnych słowach skomentował postawę części polskich europosłów (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Zbigniew Kuźmiuk w mocnych słowach skomentował postawę części polskich europosłów (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

W poniedziałek opublikowaliśmy pełną treść rezolucji Parlamentu Europejskiego, dotyczącą Polski. Za jej przyjęciem opowiedzieli się m.in. europosłowie PO, PSL i Lewicy. – To jeden z najbardziej szokujących dokumentów, jaki został kiedykolwiek przyjęty. Postawa polskich przedstawicieli, którzy podnieśli za nim rękę, jest na pograniczu zdrady – mówi w rozmowie z portalem tvp.info europoseł PiS Zbigniew Kuźmuk.

PO, PSL i Lewica poparły rezolucję. Co dokładnie znajduje się w dokumencie?

Nie milkną echa ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego. Treść dokumentu jest porażająca, nawet w porównaniu z poprzednimi antypolskimi...

zobacz więcej

W liczącej kilkanaście stron rezolucji Parlament Europejski podważa m.in. legalność Trybunału Konstytucyjnego. Nazwa najważniejszego polskiego sądu opatrzona została w dokumencie PE cudzysłowem.

– Nie jestem w stanie pojąć tego, jak można w taki sposób wypowiadać się o instytucji demokratycznego państwa. Jestem oburzony faktem, że posłowie np. z Niemiec zabierają głos w tej sprawie. Jaki oni mają mandat do tego? – mówi Kuźmiuk.

PE w rezolucji kieruje także swoje „pełne poparcie dla polskich sędziów, którzy nadal stosują zasadę nadrzędności prawa UE”. – Jestem zszokowany faktem, że Europarlament zachęca sędziów do tego, aby łamali konstytucję – uzupełnia.

W rezolucji PE stwierdził także „bezprawność wyroku z dnia 22 października 2020 r. i uznaje, że te poważne ograniczenia w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i praw kobiet są niezgodne z prawem”.

– Parlament Europejski nie ma jakichkolwiek kompetencji, aby wypowiadać się na temat liberalizacji tzw. ustawy aborcyjnej w kraju członkowskim. Czy w takim razie mamy rozumieć, że europosłowie, którzy podnieśli rękę "za", opowiadają się za aborcją eugeniczną? To pytanie pozostawiam bez odpowiedzi – kontynuuje Kuźmiuk.

Europoseł PiS nie kryje oburzenia postawą dużej części polskich europosłów. – Ich działanie jest na pograniczu zdrady. Przecież to wybrani przez Polaków przedstawiciele, którzy powinni dbać o interesy naszego kraju – dodaje.

Europarlament zwraca się także w dokumencie do Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej o podjęcie działań, mających na celu niewypłacenie Polsce pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. – Pojawia się tam też zdanie, że powinno się to odbywać poza kontrolą rządu. To zachęta do anarchii i kompletnej dezintegracji kraju. Jak polscy europosłowie mogli za czymś takim zagłosować? – pyta nasz rozmówca.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej