RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

10 tys. zł grzywny za publiczne znieważenie narodu polskiego i Polaków

Grzywna za publiczne znieważenie narodu polskiego i Polaków (fot. PAP/Adam Warżawa)
Grzywna za publiczne znieważenie narodu polskiego i Polaków (fot. PAP/Adam Warżawa)

Na 10 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy we Wrocławiu Katarzynę Ż. za publiczne znieważenie narodu polskiego i Polaków. Wyrok nie jest prawomocny. Kobieta miała opublikować obraźliwe nagranie wideo na portalu społecznościowym.

Pijany po wypadku zostawił ofiarę w stanie krytycznym. Decyzja sądu ws. byłego żużlowca

Były żużlowiec Rafał Szombierski (zgodził się na publikowanie nazwiska i wizerunku) miał dziś usłyszeć wyrok za spowodowanie po pijanemu wypadku, w...

zobacz więcej

Biuro prasowe sądu poinformowało w komunikacie, że w poniedziałek Katarzyna Ż. została skazana wyrokiem w I instancji, który jeszcze nie jest prawomocny.

– Była oskarżona o to, że w nieustalonym dniu 2020 roku, ale nie później jednak niż 12 sierpnia 2020 roku we Wrocławiu, publicznie znieważyła naród polski oraz Polaków z powodu ich przynależności narodowej poprzez umieszczenie na portalu internetowym Facebook swojego nagrania audiowizualnego zawierającego słowa powszechnie uznane za obraźliwe, kierowane do narodu polskiego i Polaków, oraz publicznie pochwalała zabijanie ludzi przez Adolfa Hitlera, poprzez wypowiadanie w nagraniu treści afirmujące popełnienie przestępstwa pozbawiania życia człowieka – napisano w komunikacie.

Sąd uznał oskarżoną za winną i wymierzył jej karę grzywny w wysokości dwustu stawek dziennych, ustalając wysokość jednej stawki na kwotę 50 zł.

Dodatkowo sąd orzekł środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie go na stronie internetowej prowadzonej dla Sądu Okręgowego we Wrocławiu, przez okres dwóch miesięcy.

Katarzyna Ż. na nagraniu umieszczonym w sieci latem ubiegłego roku nie stroniła od wulgaryzmów. Oburzyło ją między innymi to, że nie chciano jej obsłużyć, gdy weszła do jednego ze sklepów bez maseczki.

– Każdy, kto nosi maskę na ryju, dla mnie jest jeb… ścierwem, i życzę mu, żeby zdechł k… na chorobę jakąkolwiek. Ma zdechnąć, po prostu do gazu, do piachu. Hitler by się tutaj przydał. Hitler najmądrzejszy człowiek, jaki żył w naszych czasach – mówi na nagraniu Katarzyna Ż.

W dalszej części nagranego filmiku kobieta wspomina też o programie „Rodzina 500 plus”, a jego beneficjentów nazywa „dziadami” i „wieśniakami”. – Polacy to jest takie ścierwo, k…, że większego ścierwa jeszcze nigdy nie widziałam. Wstyd k… być Polakiem – można było usłyszeć na nagraniu opublikowanym na jednym z mediów społecznościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej