RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Sędzia Maciej Ferek podważył wyrok sądu. Jest reakcja w tej sprawie

Sędziowie protestowali przeciwko zawieszeniu sędziego Ferka (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Sędziowie protestowali przeciwko zawieszeniu sędziego Ferka (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Krakowscy sędziowie protestowali w poniedziałek przeciwko zawieszeniu w czynnościach służbowych sędziego Macieja Ferka. Ich zdaniem jest to kara za stosowanie prawa europejskiego, z kolei prezes sądu okręgowego uważa, że zachowanie sędziego „godzi w porządek prawny RP”.

Prezes SN o „politycznym aktywizmie” części sędziów. Wydała oświadczenie

Pełne poparcie i solidarność z sędziami, których orzeczenia uchylają lub lekceważą niektórzy sędziowie powołani przed 2018 r. wyraziła w...

zobacz więcej

W miniony czwartek sędzia odmówił nadania klauzuli wykonalności wyrokowi wydanemu przez krakowski sąd okręgowy, który stał się prawomocny po rozpoznaniu apelacji. Powodem miało być to, że w składzie sędziowskim zasiadał sędzia awansowany z sądu okręgowego do sądu apelacyjnego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa wybranej w marcu 2018 r.

„Zachowanie sędziego narusza powagę Sądu”


Sędzia Ferek jest jednym z kilkunastu krakowskich sędziów, którzy w drugiej połowie września odmówili orzekania w składach wraz z sędziami wybranymi przez KRS w obecnym składzie.

Komunikat w tej sprawie w poniedziałek wydała prezes SO Dagmara Pawełczyk-Woicka. Poinformowała, że z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości wydała „zarządzenie o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych jednego z sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie”. W jej ocenie zachowanie sędziego „narusza powagę Sądu, a także godzi w dobro obywateli i porządek prawny obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej”.

Prezes wskazała, że jeśli wyrok jest prawomocny, to „postępowanie klauzulowe ma w takim wypadku charakter formalny i ogranicza się do zbadania prawomocności wyroku”, a sędzia „rozpoznając wniosek strony o nadanie klauzuli wykonalności, ocenił ważność wyroku wydanego przez Sąd Apelacyjny w Krakowie”.

Sędzia „Iustitii” nie może doczekać się czystek w sądach. „Nieważna konstytucja, oni chcą krwi”

Po zmianie władzy nowi sędziwie i tak zostaną usunięci z nielegalnie zdobytych stanowisk – zapowiada sędzia Tomasz Krawczyk z Sądu Okręgowego w...

zobacz więcej

„Rozumowanie sędziego doprowadziło do uznania wyroku wydanego w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej za czynność w sprawie, która nie wywołuje skutków prawnych, gdyż w składzie sądu brał udział sędzia awansowany z sądu okręgowego do sądu apelacyjnego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa wybranej w marcu 2018 r.” – czytamy w komunikacie.

Niepokojące zachowanie sędziego Ferka


Ponadto prezes wskazała, że zachowanie sędziego „od pewnego już czasu” budziło jej „głęboki niepokój, gdyż niektóre jego decyzje procesowe były w sposób oczywisty bezprawne”. „W związku z tym działając w poczuciu obowiązku, kierując się dobrem wymiaru sprawiedliwości, podjęłam decyzję o zarządzeniu przerwy w czynnościach służbowych sędziego, która zgodnie z prawem może trwać najwyżej miesiąc” – dodała Pawełczyk-Woicka.

W czasie przerwy, jak poinformowała, sędzia pobiera pełne uposażenie, a w ciągu miesiąca decyzję powinien podjąć sąd dyscyplinarny, którym jest Sąd Najwyższy. Podkreśliła, że jej zarządzenie może zostać uchylone, jeśli zostanie uznane za „pochopne”.

Protest krakowskich sędziów


Krakowscy sędziowie, w geście sprzeciwu wobec działań prezes, w poniedziałek zorganizowali protest przed budynkiem SO. Zdaniem s. Macieja Czajki sędzia Ferek został zawieszony za to, że „wykonywał swoje obowiązki orzecznicze, stosował prawo polskie, konstytucję, interpretując ją w duchu orzeczeń europejskich”.

Horała: Polska stoi po stronie praworządności w Unii Europejskiej

– Polska stoi po stronie praworządności w Unii Europejskiej. Stoimy po stronie traktatów, które mówią, że instytucje unijne mają tylko te...

zobacz więcej

– Dzisiaj zakazuje się sędziemu Ferkowi wydać takiego orzeczenia. A jutro zakaże nam się wydać innego orzeczenia, pod byle pretekstem – wskazał s. Czajka. – Bez względu na to, czy się z nim zgadzamy, czy nie, nie możemy pozwolić, żeby jakikolwiek sędzia był szykanowany za to, co robi za stołem sędziowskim w ramach swojej niezawisłości – dodał.

Zabierając głos sędzia Ferek wskazał, że w zawodzie pracuje już prawie 20 lat, a swoje obowiązki wypełnia starannie. – W tym roku sporządziłem 111 uzasadnień orzeczeń, wszystkie w terminie instrukcyjnym. Moje postanowienia wymienione w zarządzeniu pani prezes nie wyrządziły stronom żadnych krzywd – tłumaczył.

Sędzia podkreślił, że mimo swojej postawy ponosi konsekwencje podjętych przez siebie działań. – Te czasy można przeżyć spokojnie, również jak chodzi o nas, sędziów. Ale spokojnie w tej sytuacji oznacza też bezrefleksyjnie; ja tę refleksję mam i za nią płacę – ocenił.

Czytaj także: Sędziowie kwestionowali KRS i TK oraz powołanie I prezes SN. Reaguje rzecznik dyscyplinarny

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej