RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dziewczynka związana w palącym słońcu umarła z pragnienia. Jest wyrok

Sąd w Monachium uznał 30-letnią Jennifer Wenisch za winną wspierania IS w Iraku (fot. Sebastian Widmann/Getty Images)
Sąd w Monachium uznał 30-letnią Jennifer Wenisch za winną wspierania IS w Iraku (fot. Sebastian Widmann/Getty Images)

Związana przez członka tzw. Państwa Islamskiego 5-letnia dziewczynka umarła w palącym słońcu. Była żona sprawcy nie zrobiła nic, by pomóc dziecku. Później groziła rozpaczającej matce dziewczynki, że ją zastrzeli, jeśli ta nie przestanie płakać. Proces toczy się od 2019 r. w Monachium. Dziś sąd wydał wyrok.

Ludobójstwo jazydów – pięć lat później

3 sierpnia 2014 r. Państwo Islamskie przystąpiło do realizacji jednej z najokropniejszych swoich zbrodni. Po napaści na bezbronnych mieszkańców...

zobacz więcej

Sąd w Monachium uznał 30-letnią Jennifer Wenisch za winną wspierania IS w Iraku, pomagania i podżegania do popełnienia zabójstwa oraz usiłowania popełnienia zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości. Skazał ją na dziesięć lat więzienia – poinformowała Agencja Reutera.

W 2015 r. Wenisch obserwowała, jak jej mąż skuł pięcioletnią dziewczynkę łańcuchami, a następnie zostawił na słońcu, by umarła z pragnienia. Morderstwo było „karą” za to, że dziecko oddało mocz na materac – podaje AFP. Do zbrodni doszło w mieście Faludża w środkowym Iraku. Matka dziecka, Nora, również była niewolnicą Wenisch i jej męża. Kobieta była codziennie bita, do czego Jennifer Wenisch często podżegała swojego męża. Poprzez swoje członkostwo w Państwie Islamskim 30-letnia Niemka wspierała „zniszczenie religii jezydzkiej” i „zniewolenie ludu Jezydów”. Monachijscy sędziowie byli też przekonani, że oskarżona groziła później rozpaczającej matce dziewczynki, że ją zastrzeli, jeśli ta nie przestanie płakać.

Kobieta jest sądzona w Niemczech na podstawie międzynarodowego prawa zezwalającego na ściganie za zbrodnie wojenne popełnione za granicą – podało AFP. Wenisch aresztowano w 2016 r. w Turcji, a następnie poddano ekstradycji do Niemiec.

Zdaniem adwokatów Niemki, zeznania matki dziewczynki, która wniosła sprawę do sądu, są niewiarygodne. Dodali, że nie ma dowodu na to, że jej córka faktycznie zmarła. W procesie reprezentował ją zespół prawników, wśród których była m.in. Amal Clooney, znana adwokatka wyspecjalizowana w prawach człowieka i żona amerykańskiego aktora George'a Clooneya.

Przeciw mężowi Jennifer Wenisch, Tahowi al-Dżumaili toczy się proces we Frankfurcie, a werdykt ma zapaść w listopadzie. To jeden z pierwszych przypadków, w których zbrodnie popełnione przez IS na jezydach są przedmiotem rozprawy sądowej. W 2014 r. bojownicy islamscy wtargnęli na ziemię jezydów (mniejszości religijnej wśród której większość stanowią Kurdowie) w północnym Iraku i uprowadzili tysiące kobiet i dzieci, których traktowano następnie jak niewolników.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej