RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Były prezydent Elbląga patronem mostu nad przekopem Mierzei Wiślanej

Most Południowy na Mierzei Wiślanej od dziś nosi imię byłego posła PiS i byłego prezydenta Elbląga, Jerzego Wilka. To obiekt znajdujący się nad przyszłym przekopem Mierzei. W uroczystości uczestniczyli między innymi premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński. Most nad kanałem żeglugowym otwarto w czerwcu 2020 roku.

Mierzeja Wiślana. Budowa kanału prawdziwą atrakcją dla turystów

Budowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną stał się już dużą atrakcją. Wielu turystów oglądało w wakacje budowę nowej drogi wodnej – oceniają...

zobacz więcej

Jak mówił Kaczyński, Jerzy Wilk udowodnił, że można swoim życiem uczynić wiele „dla swojej ojczyzny, dla swojej ziemi, dla tej swojej mniejszej ojczyzny”. Prezes PiS przypomniał, że Wilk był m.in. prezydentem Elbląga, posłem, ale - jak stwierdził, to nie wyczerpuje jego życiorysu i zasług m.in. dla ziemi elbląskiej i ludzi pokrzywdzonych przez los.

– Był człowiekiem nie tylko zaangażowanym, pracowitym, rzetelnym, utalentowanym, takim, który potrafi działać, organizować innych, ale był także człowiekiem po prostu dobrym – powiedział prezes PiS.

Dodał, że Wilk odszedł przedwcześnie w maju tego roku i był człowiekiem, który mógł zdziałać jeszcze bardzo wiele dla ziemi elbląskiej, a poprzez tę ziemię także dla Polski.

Odnosząc się do nadania imienia Jerzego Wilka Mostowi Południowemu na kanale żeglugowym Mierzei Wiślanej Kaczyński stwierdził, że jest to miejsce szczególne z punktu widzenia byłego prezydenta Elbląga. – Tu za chwilę, za rok, w pełni ze wszystkimi innymi inwestycjami za dwa lata, powstanie kanał, który wiele lat był projektem i marzeniem wielu ludzi tej ziemi, był projektem i marzeniem także Jerzego Wilka - mówił Kaczyński.

Wicepremier mówił, że momentem, od którego realizacja tej inwestycji zaczęła być możliwa, było zwycięstwo Wilka w wyborach prezydenckich w Elblągu. Kaczyński dodał, że Wilk co prawda krótko sprawował tę funkcję, ale dotrzymał słowa i zrealizował wszystko, co zapowiedział.

Gróbarczyk: Przechodzimy do kolejnego etapu budowy przekopu Mierzei Wiślanej

Zamykamy pewien etap budowy przekopu Mierzei Wiślanej, przechodzimy do kolejnego – oświadczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej...

zobacz więcej

– Trzeba dotrzymywać słowa, realizować zapowiedzi i Jerzy Wilk właśnie to czynił w Elblągu i czynił w swoim życiu. I dlatego tak bardzo zasłużył na to upamiętnienie i tak bardzo zasłużył na to, by ten przekop, ten kanał, ta nowa szansa dla Elbląga i ziemi elbląskiej była wiązana z jego imieniem – powiedział prezes PiS.

Jerzy Wilk, poseł PiS na Sejm RP VIII i IX kadencji zmarł w maju br. po długiej chorobie, miał 66 lat. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-2014 prezydentem Elbląga. Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej; przekonywał, że ta inwestycja przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową tej nowej drogi wodnej, która połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

teraz odtwarzane
Jerzy Wilk patronem mostu nad przekopem Mierzei Wiślanej

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej