RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

MON: Kaczyński i Błaszczak przedstawią założenia nowej ustawy dotyczącej obrony kraju

MON: we wtorek zostaną przedstawione założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny (fot. PAP/Mateusz Marek)
MON: we wtorek zostaną przedstawione założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny (fot. PAP/Mateusz Marek)

We wtorek w Warszawie wicepremier Jarosław Kaczyński, przewodniczący Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz szef MON Mariusz Błaszczak przedstawią założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny – poinformował resort obrony.

Armia kupuje najnowsze czołgi Abrams. Prezes PiS: Supernowoczesne

Wicepremier Jarosław Kaczyński poinformował, że nasza armia wzbogaci się o dużą liczbę najnowszej wersji czołgów Abrams; dostawy prawdopodobnie w...

zobacz więcej

O projekcie tej ustawy wicepremier Kaczyński mówił m.in. we wrześniowym wywiadzie dla PAP.

– Koncentruję się głównie na projektach dotyczących tego, by polska obrona narodowa, ale taka szerzej rozumiana, także obrona w stosunku do różnego rodzaju zagrożeń naturalnych, katastrof naturalnych, była wyraźnie lepsza. Pandemia pokazała, że tutaj potrzebna jest jednak duża sprawność i że ona musi być przekrojowa – powiedział.   


– Krótko mówiąc, w jednym miejscu Polski rządzą pozapartyjne siły, w innych partie opozycyjne i ci opozycyjni samorządowcy niejednokrotnie wychodzą ze swojej właściwej roli. Gdy mamy jakieś zagrożenie, dzieje się coś złego, różnice między nami nie mogą oddziaływać na to, jak się działa. Musimy te sprawy rozwiązać, musimy tutaj mieć odpowiednie instrumenty, które oczywiście będą działać czasowo w momencie zagrożenia. Gdy ono mija, to wszystko wraca do stanu poprzedniego  – dodał Kaczyński.

Kaczyńskii zasugerował, że po przyjęciu tych rozwiązań rozważy opuszczenie rządu. – Kiedy te ustawy będą w procesie uchwalania lub zostaną uchwalone, zastanowię si, czy nie wrócić do mojego właściwego zajęcia, czyli kierowania partią – powiedział lider PiS.

„Nakłady na obronność będą się zwiększać”


Z kolei szef MON Mariusz Błaszczak w sierpniu zapowiadał, że jesienią tego roku zaprezentowana zostanie ustawa przygotowywana w ramach Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. – Te dokumenty stworzą podstawy do zwiększenia liczebnego Wojska Polskiego, a zasadniczym elementem tej ustawy będzie mechanizm finansowania – mówił minister obrony.

Jak zaznaczył, nakłady na obronność będą się zwiększać.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej