RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy to już ostatnia zmiana czasu? Ministerstwo Rozwoju i Technologii tłumaczy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)
Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu – oświadczył resort. Jak dodano, potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika z zaleceń Komisji Europejskiej ws. kontynuowania obecnych regulacji.

Zmiana czasu stratą czasu?

Co pół roku ta sama huśtawka – wiosną smutek, że śpimy godzinę krócej, jesienią odwrotnie – przestawienie zegarków na czas zimowy i świadomość...

zobacz więcej

„W nawiązaniu do doniesień medialnych informujemy, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022–2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu” – przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w oświadczeniu.

– Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022-26. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – wytłumaczyła wiceminister Olga Semeniuk.

Jak dodała, wydawany co pięć lat na kolejne pięć lat Komunikat Komisji Europejskiej – „wprowadza wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego”.

Lockdown a tycie. Niepokojące wyniki badań

Dorośli Amerykanie tyli w tempie średnio około 0,8 kg miesięcznie w trakcie nakazów pozostania w domach wprowadzonych przez władze z powodu...

zobacz więcej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomniało, że co roku wprowadzany jest na pół roku czas letni tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy – odwołujemy czas letni.

„I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie, do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego a nie prac nad zniesieniem zmian czasu” – dodano w komunikacie. Resort podkreślił, że przez kolejnych pięć lat będzie obowiązywał czas zimowy i letni. „O ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni”.

Jak dodano, prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej