RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zamaskowane osoby zniszczyły część płotu na granicy z Polską [WIDEO]

Od kilku miesięcy gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, tt/@nexta_tv)
Od kilku miesięcy gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images, tt/@nexta_tv)

Zamaskowane osoby, prawdopodobnie migranci, niszczą odcinek ogrodzenia na granicy Białorusi z Polską – wynika z nagrania opublikowanego w poniedziałek na Twitterze przez opozycyjny białoruski serwis informacyjny Nexta. Sugeruje on, że wśród tych osób jest przedstawiciel białoruskich władz.

Przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce. Zatrzymała ich policja

Wczoraj policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski – poinformowała podlaska...

zobacz więcej

„Nowe nagranie z granicy białorusko–polskiej. Pośród migrantów jest niezidentyfikowany człowiek z jasnożółtym kapturem i w maseczce. Wszystko byłoby zrozumiałe, gdyby nie to, że nie wygląda on w ogóle jak migrant” – napisał Nexta.

„Jak myślicie, która białoruska instytucja popełnia ten akt międzynarodowego terroryzmu?” – dodał.

Od kilku miesięcy na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską gwałtownie wzrosła liczba prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów, sprowadzanych na Białoruś przez tamtejsze władze. UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Mińska w odpowiedzi na sankcje. Władze białoruskie odrzucają oskarżenia.

Stan wyjątkowy


Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Od początku października Straż Graniczna odnotowała ok. 13,3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko–białoruskiej. Według danych MSWiA migranci to najczęściej obywatele Iraku, Afganistanu, Syrii, Rosji, Somalii, Tadżykistanu, Iranu i Turcji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej