RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Śmierć na planie filmu Baldwina. Nowe okoliczności

Tragiczna śmierć Halyny Hutchins (fot. Myung J.Chun /Los Angeles Times/Getty Images)
Tragiczna śmierć Halyny Hutchins (fot. Myung J.Chun /Los Angeles Times/Getty Images)

Twórczyni rekwizytów filmowych Maggie Goll odniosła się do wypadku na planie filmowym, w wyniku którego Alec Baldwin przypadkowo zabił operatorkę Halynę Hutchins i zranił stojącego za nią reżysera Joela Souzę. Przypomniała, że pracujący przy western „Rust” asystent reżysera Dave Halls wcześniej doprowadził już do groźnej sytuacji na planie innej produkcji.

Postrzelony przez Aleca Baldwina reżyser wyszedł ze szpitala

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na planie nowego filmu Aleca Baldwina. Gwiazdor wystrzelił z pistoletu, który był rekwizytem, w wyniku...

zobacz więcej

Do wypadku doszło na terenie Bonanza Creek Ranch w Nowym Meksyku, gdzie kręcono western „Rust”. Alec Baldwin, odtwórca głównej roli, a jednocześnie producent filmu, wystrzelił na planie z pistoletu, który powinien być załadowany ślepą amunicją.

Trafił w dwie osoby. Operatorkę Halynę Hutchins przetransportowano helikopterem do szpitala w Albuquerque, gdzie stwierdzono jej zgon. Reżyser Joel Souza także trafił do szpitala, ale zdaniem jednej występujących w filmie aktorek, Frances Fisher, wkrótce został zwolniony do domu.

Alec Baldwin zastrzelił na planie operatorkę. Kto winny?


Policja nie postawiła jeszcze zarzutów osobie odpowiedzialnej za wypadek, jednak ciemne chmury zbierają się nad asystentem reżysera. Okazuje się, że Dave Halls, który miał wręczyć Baldwinowi feralny pistolet-rekwizyt, wcześniej dopuścił do niebezpiecznych sytuacji na planie innej produkcji. Tak stwierdziła twórczyni rekwizytów Maggie Goll, która pracowała z nim od lutego do maja 2019 r. przy serialu „Into the Dark”.

„Dave Halls na początku wydawał się starszym, uprzejmym pierwszym asystentem reżysera, ale ta fasada wkrótce zniknęła” – napisała Goll w oświadczeniu cytowanym przez amerykańskie media, w tym CNN i NBC. Według niej asystent ignorował wówczas protokoły bezpieczeństwa dotyczące broni i pirotechniki. Nie komunikował się w sprawie bezpieczeństwa z innymi członkami ekipy i naciskał na kontynuowanie zdjęć po tym, gdy chorujący na cukrzycę pirotechnik miał problem zdrowotny. „Powiedziałam mu wówczas, że mogą filmować, co chcą, ale nie będzie ognia, iskier itp., dopóki medyk, oficer bezpieczeństwa przeciwpożarowego i wszyscy moi koledzy z załogi nie wrócą bezpiecznie na plan” – wspomina Goll.

Twórczyni rekwizytów twierdzi, że złożyła wówczas na niego skargę do producentów wykonawczych serialu z firmy Blumhouse Television, ale skarga ta została zlekceważona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej