RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Premier o miliardach dla samorządów. „Największy taki program przez ostatnie 30 lat”

Część rządowego Programu „Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych” – jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł; ponad 2780 gmin, powiatów otrzyma dofinansowanie – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

„UE przystawia Polsce pistolet do głowy”. Premier Morawiecki w „Financial Times”

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem „Financial Times” zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, „przystawiając jej...

zobacz więcej

Szef rządu wziął udział w konferencji dotyczącej ogłoszenia wyników pierwszego naboru w ramach „Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”.

Premier podkreślał, że dziś jest ten szczególny dzień, kiedy możemy „otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych, samorządowych”.

– Okazuje się, że można przygotować właściwą odpowiedź na kryzys. Rządowy program Polski Ład jest przede wszystkim dobrą, mocną odpowiedzią na kryzys. Jest propozycją wyjścia z tych tarapatów, w które wpadł cały świat wraz z pandemią COVID-19 – zapewniał szef rządu.

Jak dodał, naprawione finanse publiczne pozwoliły zbudować fundament do „skoku w nowoczesność, w szybki rozwój gospodarczy”.

Premier podkreślał, że Program Inwestycji Strategicznych jest programem wyjątkowym i bezprecedensowym. – Program rządowy Polski Ład, program inwestycji dla samorządów o wielkości powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolniej Polski – podkreślił Morawiecki.

– To program, który ma szansę zmienić oblicze naszych miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin – dodał.

Premier: Zrobię wszystko, by Polacy nie odczuli wniosków PO

Zrobię wszystko, by Polacy nie odczuli negatywnych skutków wniosków europosłów Platformy Obywatelskiej o zablokowanie środków należnych Polsce –...

zobacz więcej

Szef rządu przekonywał, że program ten przyczyni się do równomiernego rozwoju w całym kraju, podczas gdy wcześniej „mieliśmy Polskę dwóch prędkości”.

– Jak często lokalna prasa zaczyna się od artykułów, w których czytamy, że „mieszkańcy czekają na...” - czekają na drogę, która połączy dwie miejscowości, na połączenie kolejowe, na szkołę, na salę gimnastyczną. Tak wyglądało to przez dziesięciolecia. Myślę, że dostrzegają państwo, że dziś jest inaczej, a wraz z tym Rządowym Programem Polski Ład ta rzeczywistość będzie jeszcze zupełnie inna – powiedział premier.

– Bo dziś pokazujemy, że ponad 2780 gmin, powiatów, miast i miasteczek otrzymuje dofinansowanie. To praktycznie – z wyjątkami bardziej proceduralnymi niż innymi – prawie wszystkie. Dziś pokazujemy, że ten rozwój powinien być rzeczywiście równomierny, pokazujemy, że to bez końca „mieszkańcy czekają na” można zamienić na rzeczywistość, na realne działanie – dodał.

Premier podkreślił, że Program Inwestycji Strategicznych jest planem o ściśle ułożonym harmonogramie działań. – Planem, który jest logicznie ułożony, który ma w zamyśle pewną perspektywę – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Program Inwestycji Strategicznych pokazuje, że wszelkie działania o charakterze dyskryminowania Polski nie będą skuteczne. Że oprzemy się skutecznie wszelkim działaniom, które mają Polskę spychać gdzieś, które służą tylko tym najbogatszym – zaznaczył szef rządu.

– Nie damy się dyskryminować, będziemy walczyć o równe warunki Polski w Unii Europejskiej – zadeklarował premier Morawiecki. I – jak dodał – „pokazujemy, że to jest dopiero ten dobry początek”. – Na dobry początek dzisiaj pokazujemy więcej inwestycji, niż obiecaliśmy nawet w lipcu i w sierpniu, to nie 20 mld, to ponad 23 mld – powiedział. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. W tym czasie każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł, oraz jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej