RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Paraliż w Sudanie po „wojskowym zamachu stanu”

Armia i siły paramilitarne ograniczają możliwość przemieszczania się cywilnych mieszkańców miasta (fot. PAP/EPA/M.ABU OBAID)
Armia i siły paramilitarne ograniczają możliwość przemieszczania się cywilnych mieszkańców miasta (fot. PAP/EPA/M.ABU OBAID)

Premier Sudanu w areszcie domowym, zamknięte lotnisko w Chartumie, brak internetu i ograniczenia w poruszaniu się cywilów po aresztowaniu przez wojsko wysokich przedstawicieli władz: to obraz Sudanu po poniedziałkowym „wojskowym zamachu stanu” – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na krajową federację związków zawodowych.

Zamach stanu w Mali: Junta chce trzyletniego okresu przejściowego

Członkowie junty wojskowej, którzy przejęli władzę w Mali, zaproponowali powołanie organu przejściowego kierowanego przez oficera, który rządziłby...

zobacz więcej

Po tygodniu narastających napięć w poniedziałek siły wojskowe umieściły szefa sudańskiego rządu Abdallę Hamduka w areszcie domowym, w którym jest przetrzymywany – jak potwierdziła stacja Sky News Arabia, powołując się na kancelarię premiera.

Wojskowi zatrzymali też co najmniej pięciu wysokich rangą przedstawicieli rządu. Są wśród nich minister przemysłu Ibrahim asz–Szejk, minister informacji Hamza Balul, członek Suwerennej Rady Sudanu Muhammad al–Faky Sulajman, Fajsal Muhammad Salih, doradca medialny premiera oraz Ajman Chalid – gubernator prowincji, w której znajduje się stolica kraju, Chartum.

Aresztowania nastąpiły po serii spotkań w sobotę i niedzielę specjalnego wysłannika Stanów Zjednoczonych w rejonie Rogu Afryki, Jefreya Feltmana, z sudańskimi przywódcami wojskowymi i cywilnymi. Celem rozmów było „zmniejszenie lokalnej presji i uspokojenie sytuacji na miejscu” – podała agencja Associated Press.

Stowarzyszenie Sudańskich Profesjonalistów (SPA), zrzeszająca 17 związków zawodowych, wezwało do „obywatelskiego nieposłuszeństwa i strajku generalnego w obliczu wojskowego zamachu stanu”.

Ewenement w historii tego kraju. Zmiana władzy bez rozlewu krwi

Mohamed Bazoum został zaprzysiężony w Niamey na kolejnego prezydenta Nigru. To pierwsze pokojowe przekazanie władzy w historii kraju. Ale jeszcze w...

zobacz więcej

Wzywamy masy do wyjścia na ulicę, do blokady dróg, strajku generalnego i niepodejmowania współpracy z puczystami oraz do niedążenia do konfrontacji z odpowiedzialnymi za zamach (stanu)” – podano w oświadczeniu.

Lotnisko w Chartumie zostało zamknięte, a wszystkie loty międzynarodowe wstrzymane do odwołania – poinformowała telewizja Al–Arabijja. Dodała, że „że żaden oficjalny komunikat strony rządowej na temat lotniska nie został udostępniony”.

Użytkownicy internetu zgłaszają liczne zakłócenia w jego funkcjonowaniu. Przepływ informacji jest ograniczony z powodu zaburzeń w działaniu zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych połączeń internetowych w Sudanie – potwierdziła organizacja Netblocks, monitorująca międzynarodowe cyberbezpieczeństwo i zarządzanie internetem.

Armia i siły paramilitarne rozmieszczone w stolicy kraju ograniczają możliwość przemieszczania się cywilnych mieszkańców miasta. Z relacji świadka, na którego powołuje się Agencja Reutera, wynika, że „protestujący z flagami Sudanu w dłoniach palili opony w różnych dzielnicach Chartumu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej