RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Merkel „ucieka” jak Tusk. „W UE zaczyna się potężny kryzys. Są trzy powody”

Angela Merkel i Donald Tusk (fot. EPA/OLIVIER HOSLET / EPA/PAP)
Angela Merkel i Donald Tusk (fot. EPA/OLIVIER HOSLET / EPA/PAP)

Angela Merkel po latach oddaje funkcję kanclerza Niemiec. – Ucieka jak Donald Tusk do Brukseli – komentuje posłanka PiS Anna Kwiecień i przypomina zniknięcie szefa PO po aferze ws. nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele. Jak zaznacza, w całej Europie ludzie wyjdą niedługo na ulice, bo nadchodzi kryzys energetyczny, migracyjny i strefy euro. – Punktem zapalnym będą ceny energii i idiotyczna polityka klimatyczna. Urzędnicy wiedzą, że ceny szybują, a oni domagają się pogłębiania restrykcji, „zielonego ładu” i pakietu Fit For 55, który doprowadzi wiele państw do zapaści – mówi portalowi posłanka tvp.info.

Zybertowicz: Dzięki Niemcom Rosja może przyduszać UE [WIDEO]

Widzimy, że Unia stoi w obliczu potężnego kryzysu gospodarczego, do którego przyczyniły się Niemcy, nieodpowiedzialną polityką wobec Rosji i...

zobacz więcej

– Angela Merkel chciałaby zapisać się w historii jako matka narodu niemieckiego, która odnosiła same sukcesy. Ale jeśli wejdziemy w szczegóły, zobaczymy, że stała się grabarzem UE – ocenia w rozmowie z nami Anna Kwiecień.

Posłanka PiS przekonuje, że w „UE zaczyna się potężny kryzys, a gospodarki wielu państw członkowskich czeka zapaść”. Przekonuje, że powodów takiej sytuacji jest wiele, ale warto wymienić trzy najważniejsze.

Zobacz także:   Schetyna o Tusku: Zatrzymał się mentalnie w 2014 r.

Jako pierwszy błąd wymienia zgodę niemieckiej kanclerz na budowę Nord Stream 1 i 2. – To inwestycje realizowane z Putinem i zasilanie kasy Rosji. To dawanie Moskwie potężnego finansowego oddechu, a wiadomo, że Putin wyda to na zbrojenia i destabilizowanie sytuacji demokratycznych państw – mówi.

– Druga sprawa to jej szalona decyzja, z nikim nieuzgadniana, czyli otwarcie granic i zaproszenie imigrantów do Unii Europejskiej. Skutek tego jest opłakany, a kraje południa mają potężne problemy. Więc nawet Niemcy popierają dzisiaj politykę polskiego rządu w uszczelnianiu granicy. To pokazuje, że przez kilka lat odrzucali nasze propozycje, a zaledwie pięć lat później przyznali się do klęski i zmienili strategię o 180 stopni – mówi Anna Kwiecień.

Ujawnieni kolejni imigranci powiązani z ISIS. Ostra reakcja na szczycie UE

Litwa deportowała kolejnych imigrantów, którzy jak się okazało, mieli powiązania z organizacjami terrorystycznymi. Na forum unijnym prezydent kraju...

zobacz więcej

Jako trzecią sprawę posłanka PiS wskazuje klęskę ekonomiczną strefy euro. Podkreśla, że kolejne pokolenia Francuzów, Hiszpanów czy Włochów żyją na coraz niższym poziomie, bo siła nabywcza ich walut była znacznie większa niż dzisiaj siła euro.

– Wspólna waluta jest korzystna dla Niemców czy Holendrów, ale cała reszta na tym traci. Słabsze gospodarki nie nadążają – zaznacza.

– Angela Merkel wie, że te problemy narastają. Musiałaby tłumaczyć się ze swoich decyzji przed społeczeństwem niemieckim, ale również przed całą Unią. Podobnie jak Tusk podjęła więc decyzję o ucieczce i niech inni się teraz martwią i sprzątają tę stajnię Augiasza, którą ona przygotowała – mówi portalowi tvp.info Kwiecień.

Zobacz także:   Merkel, Macron, Sanchez - napięty grafik spotkań premiera Morawieckiego

Morawiecki: Zdecydowaliśmy się wysłać misję medyczną do Rumunii

Polska wyśle misję medyczną do Rumunii w związku z sytuacją epidemiczną w tym kraju - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

zobacz więcej

Ludzie wyjdą na ulice


Unia Europejska ma coraz poważniejsze problemy, ale urzędnicy w Brukseli zdają się tym nie przejmować. Na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego zamiast o konsekwencjach powstania Nord Stream 2 czy rosnących cenach energii, znów rozmawiano o aborcji w Polsce i reformie naszego wymiaru sprawiedliwości. Unia zmieni tę narrację, czy takie instytucje jak Komisja Europejska dalej będą stały na stanowisku, że główny problem Unii to rząd w Warszawie?

– Zmiany będą, bo społeczeństwa to wymuszą. We Francji „żółte kamizelki” znów wychodzą na ulice. Nord Stream 2 sprawia, że ceny energii szybują. Tematy, którymi zajmują się eurodeputowani, będą się stawały coraz bardziej śmieszne, bo problemy Europejczyków są zupełnie inne – komentuje Kwiecień.

Zobacz także:   Merkel wzywa do „polubownego rozwiązania” sporu UE z Polską

Jak ocenia, jesteśmy „przed zagrożeniem Wiosną Ludów, która potrząśnie Unią”.

– Ludzie tego nie wytrzymają. Idzie ciężka zima. Kluczowe było to, co powiedział premier. Unię trawią kryzysy i ludzie w wielu państwach wyjdą na ulice. Moim zdaniem punktem zapalnym będą ceny energii i idiotyczna polityka klimatyczna. Urzędnicy wiedzą, że ceny szybują, a oni domagają się pogłębiania restrykcji, zielonego ładu, poszerzania EU ETS (unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji) i pakietu Fit For 55, który doprowadzi wiele państw do zapaści – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej