RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowy wariant koronawirusa na Białorusi. „Potrzebuje minuty, dwóch”

Odmiana ma być bardziej zaraźliwa (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
Odmiana ma być bardziej zaraźliwa (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Ministerstwo zdrowia Białorusi przekazało, że w kraju odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem w nowym wariancie Delta Light. Według tamtejszych władz odmiana jest o wiele bardziej zaraźliwa.

COVID-19: Przerażające dane z Rosji. Padł kolejny rekord zgonów

Trzeci dzień z rzędu w Rosji stwierdzono rekordowy dzienny przyrost zgonów na COVID-19. W sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o...

zobacz więcej

O tym, że na Białorusi występuje nowy wariant COVID-19 poinformował wiceminister zdrowia i główny lekarz sanitarny Białorusi Alaksandr Tarasienka.

– Przede wszystkim krąży koronawirus w tzw. wariancie Delta, ale od września zaczęliśmy odnotowywać przypadki takiego wariantu jak Delta Light. Na razie żadnych różnic nie obserwujemy, przypadki są jednakowe – powiedział Tarasienka w telewizji państwowej.

Jak dodał, wariant jest o wiele bardziej zaraźliwy niż poprzednie. – Wcześniej mówiliśmy, że potrzebuje ponad 15 minut, by przejść z człowieka na człowieka. Obecnie potrzebuje dosłownie minuty, dwóch – wskazał.

COVID-19: Zmieniają się zasady wjazdu do Anglii

Zmieniają się zasady przybywania do Anglii. Zamiast droższych testów PCR, po przybyciu można teraz zrobić test kasetkowy. Trzeba być jednak...

zobacz więcej

Zdaniem wiceministra „w kraju najczęściej chorują ludzie w wieku od 30. do 39. roku życia i od 40. do 49. roku życia. Jednak w Mińsku chorują przede wszystkim osoby z grupy 18-29 lat”.

Białoruski rząd poinformował też, że obecnie 40 proc. łóżek szpitalnych jest zarezerwowanych dla pacjentów z koronawirusem. Podano, że 27 proc. Białorusinów przyjęło przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki.

Kilka dni temu ministerstwo zdrowia Białorusi odwołało obowiązek noszenia maseczek ochronnych i przestrzegania dystansu w instytucjach i środkach transportu. Nastąpiło to po ostrej krytyce ze strony białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej