RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy Donald Tusk zawiesi europosłów za głosowanie za odebraniem funduszy Polsce?

– Powinniśmy, myślę, pytać o to Donalda Tuska, bo potrafił wyciągać konsekwencje – i to błyskawicznie – za udział w urodzinach jednego ze znanych dziennikarzy tylko za to, że pojawili się tam przedstawiciele PO i zetknęli się być może i być może rozmawiali z przedstawicielami PiS, a na drugi dzień zostali zawieszeni w swoich funkcjach – stwierdził w programie „Strefa starcia” europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk odpowiadając na pytanie, czy Donald Tusk powinien wyciągnąć konsekwencje wobec europosłów, którzy głosowali za odebraniem Polsce funduszy.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Wzrasta presja migracyjna na Europę – powiedział niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. W wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag”...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Debata w Parlamencie Europejskim oraz przyjęta przez ten parlament rezolucja dotycząca Polski była tematem programu „Strefa Starcia” w TVP Info. Przedstawiciel młodzieżówki PiS zadał gościom programu pytanie dotyczące zachowania Donalda Tuska wobec głosowań nad odebraniem Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy.

Jakie konsekwencje powinien wyciągnąć przewodniczący Europejski Partii Ludowej Donald Tusk wobec europarlamentarzystów, którzy głosowali za odebraniem Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy, skoro następnego dnia stwierdził, że Polska powinna otrzymać te fundusze? – pytał przedstawiciel młodzieżówki.

– Po tej konferencji prasowej rzeczywiście wypada Donaldowi Tuskowi zadać publicznie pytanie, czy rzeczywiście całą tę grupę europarlamentarzystów zawiesi w PO, bo przecież głosowali przeciwko temu, co on spróbował dla Polski zrobić – zastanawiał się Kuźmiuk.

– On twierdzi, że gwarantuje dla Polski pieniądze z KPO, a oni głosowali za tym, żeby je absolutnie zablokować, więc to jest pytanie bardzo zasadne – stwierdził Kuźmiuk.

Do wydarzeń, które miały miejsce w Parlamencie Europejskim w minionym tygodniu, a szczególnie do rezolucji uchwalonej przez PE odniósł się w programie poseł Lewicy Maciej Gdula.

Tragiczna śmierć Polaka w Niemczech. Oskarżyli jego przełożonego

56-letni Polak spadł z rusztowania na budowie w Hamburgu. Nie udało się uratować jego życia – informują media. „Bild” przekazał, że oskarżany za...

zobacz więcej

– To pokazuje, jak bardzo istotną kwestią jest sprawa przestrzegania praworządności w UE. Naprawdę nie należy jej bagatelizować. Moim zdaniem przedstawiciele partii rządzącej, Zjednoczonej Prawicy bardzo często udają, że to jest jakiś zmyślony temat – twierdził Gdula, za przykład przytaczając m.in. wyrok TSUE dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

– To nie jest rezolucja przeciw Polsce, tylko przeciwko temu, co wyczynia PiS. Nie przeciwko finansom, dotacjom, bo przecież zaproponowaliśmy poprawkę, by pieniądze popłynęły do beneficjentów ostatecznych, do samorządów, do przedsiębiorców, do rolników i ta rezolucja nie jest w ogóle wiążąca – przekonywał z kolei poseł PSL Stefan Krajewski, próbując tłumaczyć swoich kolegów z PE, którzy głosowali za odebraniem Polsce funduszy.

– Tych rezolucji dotyczących naszego kraju od 2016 r. było kilkanaście, ale ta jest najbardziej skrajnie antypolska – komentował rezolucję Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk.

– Bardzo wyraźnie mówi o zablokowaniu środków finansowych dla Polski. Co więcej, w punkcie 12. jest aż sześć propozycji różnego rodzaju sankcji zaadresowanych do Komisji, Rady a nawet Parlamentu, które miałby być w najbliższym czasie zastosowane przeciwko Polsce – zauważył europoseł PiS.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Postawę przedstawicieli opozycji w PE skrytykował również europoseł, były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Możemy się różnić i pewnie tak jest na całym świecie, że opozycje i partie rządzące różnią się w sprawie poglądu na reformę wymiaru sprawiedliwości, rolnictwa itd. Natomiast, są rzeczy, które są zerojedynkowe i celowo próbujecie zmieniać temat – stwierdził Jaki.

– Chodzi o to, ze Polska zgodziła się na to, żeby wspólnie wziąć kredyt z innymi państwami i w ramach tego kredytu ma otrzymać środki. Teraz Państwo - i do tego nie chcecie się odnieść - zagłosowaliście za tym, żeby Polska, mimo że ręczy za inne państwa, nie otrzymała pieniędzy z pożyczki, mimo że inne państwa otrzymały. Teraz uciekacie, kombinujecie itd. To jest rzeczywiście skandal – podkreślił Jaki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej