RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Haiti: Działalność gangów paraliżuje handel paliwami w kraju

Gangi opanowały rynek paliw w stolicy kraju (fot. Sabin Johnson/Anadolu Agency via Getty Images)
Gangi opanowały rynek paliw w stolicy kraju (fot. Sabin Johnson/Anadolu Agency via Getty Images)

W sobotę wybuchły protesty w dzielnicy Delmas, gdzie na stacjach benzynowych skończyło się paliwo. Przybyła policja i rozproszyła tłum strzałami ostrzegawczymi. Od dwóch tygodni gangi przejmują cysterny z paliwem domagając się okupu.

Sekretarz stanu USA: Zrobimy wszystko by uwolnić misjonarzy porwanych na Haiti

Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co możliwe, aby uwolnić chrześcijańskich misjonarzy, obywateli USA i Kanady, uprowadzonych na Haiti – zapewnił...

zobacz więcej

Od ponad dwóch tygodni dostawy paliwa do stolicy są przerwane blokadami gangsterów i porwaniami kierowców cystern. Mieszkańcy Port-au-Prince – informuje AP – desperacko poszukują benzyny i oleju napędowego. Paliwa są szeroko stosowane do uruchamiania generatorów potrzebnych do zrekompensowania zawodnego systemu elektrycznego kraju.

Główne terminale paliwowe w mieście znajdują się w dzielnicach zdominowanych przez gangi, takich jak Martissant, La Saline i Cite Soliel, gangi domagają się haraczy, aby przepuścić ciężarówki z paliwem.

Stacje benzynowe pozostają zamknięte od wielu dni, a brak paliwa jest dotkliwy, dyrektor generalny Digicel Haiti ogłosił w zeszłym tygodniu, że w 150 z 1500 oddziałów w całym kraju nie ma oleju napędowego.

W czwartek setki demonstrantów zablokowały drogi i spaliły opony w Port-au-Prince, aby zaprotestować przeciwko poważnemu niedoborowi paliwa i wzrostowi niepewności. Niektóre sieci telefonii komórkowej w kraju odczuły spadki jakości usług, ponieważ zabrakło paliwa do zasilania stacji przekaźnikowej.

Urzędnicy ze szpitala Saint Damien, czołowego ośrodka pediatrycznego w stolicy, powiedzieli, że zostało im tylko na trzy dni paliwa do generatorów zasilających wentylatory i sprzęt medyczny. Szpital może być częściowo zasilany energią słoneczną, ale to nie zapewnia wystarczającej ilości energii elektrycznej na wszystkie potrzeby.

Gangi paraliżują Haiti. Jeden z nich porwał niedawno 17 członków amerykańskiej grupy misyjnej i podobno zażądał okupu w wysokości 1 mln dolarów za ich uwolnienie, ostrzegając, że zakładnicy zostaną zabici, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej