RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nagrody w partii Razem. Poseł PiS zawiadomił prokuraturę

Marcelina Zawisza i Adrian Zandberg (fot. PAP/Leszek Szymański)
Marcelina Zawisza i Adrian Zandberg (fot. PAP/Leszek Szymański)

Poseł PiS Bartosz Kownacki złożył zawiadomienie w sprawie premii w partii Razem, wypłacanych w 2019 roku – informuje portal rp.pl. Według posła doszło do przywłaszczenia mienia znacznej wartości.

Rozłam na lewicy. Razem wydaje oświadczenie i przeprasza

Na lewicy nastąpił rozłam, wywołany „transfobiczną” wypowiedzią o „osobach z macicą”. Partia Razem wydała oświadczenie, w którym osoby trans,...

zobacz więcej

Przywłaszczenia mienia mieli dopuścić się byli członkowie zarządu Lewicy Razem (dawniej Partii Razem): Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak, Marcelina Zawisza, Konrad Mostek, Katarzyna Paprota, Maciej Szlinder i Julia Zimmermann.

Ze złożonego w środę przez Bartosza Kownackiego zawiadomienia do prokuratury wynika też, że Zimmermann i Matysiak miały poświadczyć nieprawdę w dokumentach dla Państwowej Komisji Wyborczej.

PKW odrzuciła informację Razem


Sprawa dotyczy nagród w wysokości 99 tys. zł netto, czyli 152 tys. zł brutto, które w 2019 roku otrzymało 8 ówczesnych członków zarządu Lewicy Razem. Wyszła na jaw w lipcu 2020 roku, gdy na stronach internetowych Sejmu pojawiły się oświadczenia majątkowe posłów. Wracając do tamtej sprawy „Rzeczpospolita” informowała ostatnio, że PKW odrzuciła informację Razem o otrzymanej w 2019 roku subwencji budżetowej oraz poniesionych z niej wydatkach. „Nagrody były bowiem finansowane z subwencji, którą Razem wywalczyła w wyborach w 2015 roku. PKW stwierdziła, że cała operacja z nagrodami miała w praktyce służyć nielegalnemu przekazaniu środków jednej partii na konta innej” – podała gazeta.

Przekazała też, że „PKW badała wpłaty na fundusz SLD liderów Razem i członków ich rodzin, którym prawdopodobnie przekazywano pieniądze, by obejść kampanijne limity”.


Na tych m.in. ustaleniach opiera się w swoim zawiadomieniu do prokuratury Bartosz Kownacki.

Biuro prasowe partii nie skomentowało sprawy – informuje rp.pl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej