RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Skupili dla mafii lekowej medykamenty za 3,3 mln zł

Nielegalny eksport leków przyniósł członkom mafii lekowej milionowe zyski (fot. arch.)
Nielegalny eksport leków przyniósł członkom mafii lekowej milionowe zyski (fot. arch.)

Agenci CBA zatrzymali kolejne dwie osoby, mające brać udział w tzw. mafii lekowej, która sprzedawała za granicę medykamenty znajdujące się na wykazie tzw. zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Według podlaskich „pezetów” podejrzani skupili z aptek do przychodni kontrolowanej przez oszustów, leki o wartości co najmniej 3,3 miliona złotych.

Akcja CBA. Pięć osób z mafii lekowej zatrzymanych

CBA zatrzymało pięć osób w związku ze śledztwem dot. nielegalnego wywozu leków za granicę, w tym tych zagrożonych brakiem dostępności, wartych ok....

zobacz więcej

To kolejny wątek, który pojawił się w megaśledztwie Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku w sprawie nielegalnego eksportu leków. W postępowaniu ustalono, że gang działający od 2014 r., mógł nielegalnie sprzedać za granicę farmaceutyki warte 150 mln zł. Grupa, nazywana mafią lekową, miała współpracować z ponad 6,5 tys. aptek w całej Polsce. Za granicę trafiały medykamenty znajdujące się w specjalnym wykazie ministra zdrowia, tzw. leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce – były to np. leki onkologiczne, przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe.

Tym razem agenci CBA ujęli dwie osoby, które związane były ze spółką, prowadzącą Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej oraz hurtownię farmaceutyczną. Podejrzani, składali nieprawdziwe zapotrzebowania na zakup medykamentów, przeznaczonych dla pacjentów ich przychodni. Placówka ta była przykrywką do skupowania leków. Na podstawie tych zamówień, apteki sprzedały do hurtowni farmaceutycznej o łącznej wartości co najmniej 3,3 mln zł.

Kolejne zatrzymania w sprawie „mafii lekowej”. Skupili medykamenty warte ok. 8,6 mln zł

Agenci CBA zatrzymali pięć osób mających brać udział w tzw. mafii lekowej, która sprzedawała za granicę medykamenty znajdujące się na wykazie tzw....

zobacz więcej

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również udział w zbyciu, przez apteki ogólnodostępne do hurtowni farmaceutycznej, produktów leczniczych z naruszeniem zakazu określonego w ustawie Prawo farmaceutyczne. Grozi za to 10 lat więzienia.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych poręczenia majątkowe w kwocie do 40 tysięcy złotych, zakaz opuszczania kraju, dozory Policji połączone z zakazem kontaktu ze współpodejrzanymi.

Do tej sprawy, w tym wątku przedstawiono zarzuty siedmiu osobom.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej