RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Po wizę do USA Rosjanie muszą jechać teraz do Warszawy

Waszyngton zaleca, by Rosjanie nie jechali do Warszawy nie mając umówionego terminu wizyty (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Waszyngton zaleca, by Rosjanie nie jechali do Warszawy nie mając umówionego terminu wizyty (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Rosjanie chcący złożyć wniosek o wizę w Stanach Zjednoczonych muszą się udać do ambasady USA w Warszawie – potwierdził amerykański Departament Stanu. Waszyngton podkreśla, że przyczyną komplikacji są restrykcje wprowadzone przez władze Federacji Rosyjskiej.

USA wypraszają rosyjskich dyplomatów. Jest stanowisko Departamentu Stanu

To nic nowego, że rosyjscy dyplomaci muszą ubiegać się o przedłużenie wiz po trzech latach pobytu w Stanach Zjednoczonych – powiedział rzecznik...

zobacz więcej

– Decyzja władz Rosji zakazująca Stanom Zjednoczonym utrzymywania i zatrudniania pracowników rosyjskich lub z krajów trzecich poważnie ogranicza na naszą zdolność do świadczenia usług konsularnych – wyjaśnił rzecznik Departamentu Stanu Ned Prince w oświadczeniu przekazanym agencji AFP. Zakaz taki Kreml wydał w sierpniu, spowodowało to konieczność zwolnienia blisko 200 pracowników.

„Radykalnie ograniczona liczba pracowników konsularnych w Rosji nie pozwala nam obecnie na wydawanie wiz czy świadczenie usług dla obywateli USA” – dodał rzecznik.

Price zaznaczył, że Waszyngton zdaje sobie sprawę, iż „jest to znacząca zmiana dla osób ubiegających się o wizę” i zalecił, by aplikanci nie jechali do stolicy Polski nie mając umówionego terminu wizyty w tutejszej ambasadzie.

Rzecznik przyznał, że rozwiązanie nie jest idealne, ale decyzję taką podjęto po przeanalizowaniu wielu kryteriów, „w tym odległości, dostępności komunikacją lotniczą, komfortu wnioskodawców, obecności osób rosyjskojęzycznych wśród personelu miejscowego”.

Rosja jak Kuba i Somalia


Departament Stanu dodał ponadto Rosję do listy krajów, w których Stany Zjednoczone nie mają placówki konsularnej bądź w których nie mogą one wydawać wiz ze względu na uwarunkowania polityczne bądź grożące niebezpieczeństwa. W ten sposób Federacja Rosyjska dołączyła do takich krajów jak Erytrea, Iran, Kuba, Libia, Somalia, Sudan Południowy, Syria, Wenezuela czy Jemen.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

W reakcji na decyzję Waszyngtonu rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Stany Zjednoczone od dawna „niszczyły” system konsularny w Rosji czyniąc z czegoś, co winno być rutynową procedurą techniczną „prawdziwe piekło”.

Przeczytaj także: Departament Stanu USA: Będą dalsze rozmowy z Rosją w sprawie ambasad

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej