RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Spisek Google’a i Facebooka? Sprawę bada Sąd Federalny USA

Sąd Federalny zajął się domniemaną zmową internetowych gigantów (fot. Shutterstock)
Sąd Federalny zajął się domniemaną zmową internetowych gigantów (fot. Shutterstock)

Facebook i Google miały wejść w zmowę w sprawie przetargów na reklamy. Takie wnioski płyną z aktu oskarżenia, ujawnionego przez Prokuratora Generalnego USA. O sprawie, która – zdaniem ekspertów – zapowiada poważne zmiany w internecie, jako pierwszy poinformował „New York Post”.

Facebook ma zmienić nazwę. „Uratowałby reputację i spadające zaufanie”

Facebook planuje wielki rebranding – donosi technologiczny portal The Verge. Gigant z Menlo Park ma zmienić nazwę całego koncernu, skupiającego nie...

zobacz więcej

Prokurator generalny Teksasu Ken Paxton złożył w ubiegłym roku wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego przeciwko firmie Google. Dokumenty w tej sprawie pozostawały niejawne, ostatnio sąd nakazał ich odtajnienie.

W związku z decyzja sądu w nocy z piątku na sobotę akta zostały ujawnione.

Według zarzutów w 2017 roku Google miał skontaktować się z Facebookiem w sprawie rynku reklam online, w wyniku czego obaj giganci mieli zawrzeć bezprawne porozumienie gwarantujące koncernowi Google utrzymanie niezagrożonej pozycji na rynku reklamy internetowej.

Facebook miał dostawać informacje dotyczące przetargów reklamowych, firmy miały też ustalać wyniki aukcji reklam online.

Odeszła z Facebooka. Teraz ujawnia kompromitujące informacje o jego działaniach

Produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały społeczne i osłabiają demokrację. Szefostwo firmy wie, jak temu zaradzić, ale przedkłada...

zobacz więcej

Nawet 10 lat więzienia


Akty oskarżenia skierowano przeciw Sheryl Sandberg z Facebooka, której grozi nawet 10 lat więzienia, oraz wobec Philippa Schindlera z Google.

Obaj giganci internetowi firmy zaprzeczają, by pomiędzy nimi doszło do zmowy.

„Początek końca internetu, jaki znamy”


Sprawę skomentował w mediach Jan J. Zygmuntowski, dziennikarz, publicysta i ekonomista. W jego ocenie oznacza ona „początek końca internetu, jaki znamy”.

„Mam nadzieję, że zdecentralizowane rozwiązania służą nie tylko sztuce dla sztuki, ale też wzmacnianiu najuboższych i najmniejszych” – napisał na Twitterze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej