RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Najnowszy sondaż i zmiany w preferencjach wyborców. Zaważyła debata w PE

„Mimo krytycznych głosów z Brukseli Zjednoczona Prawica ma poparcie Polaków (fot. PAP/Paweł Supernak)
„Mimo krytycznych głosów z Brukseli Zjednoczona Prawica ma poparcie Polaków (fot. PAP/Paweł Supernak)

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wzrosło; gdyby wybory odbywały się w niedzielę, PiS wygrałoby uzyskując 37,1 proc. głosów. Przewaga PiS nad KO rośnie – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Kto trzeci na podium?

Europoseł PiS podziękował Pereirze za głosowanie za Polską

„Podziękowałem europoseł z Portugalii. Wraz z kolegą jako jedyni ze swej grupy zagłosowali przeciwko rezolucji przeciw Polsce. To komuniści (...)...

zobacz więcej

W mijającym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata nad stanem praworządności w Polsce, związana z niedawnym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym. W Brukseli premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w szczycie unijnych przywódców.

Sondaż został przeprowadzony w piątek 22 października. To kilka dni po debacie w Europarlamencie zainicjowanej przeciwko Polsce w zwiazku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

To także dzień po głosowaniu rezolucji, która wzywała do zablokowania unijnych funduszy Polsce i uruchomienia mechanizmu warunkowości. Rezolucji, którą poparli eurodeputowani PO, PSL i Lewicy.

Według sondażu wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 37,1 proc. (w poprzednim badaniu – 35,4 proc.).

Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, która odnotowała spadek notowań – 23,3 proc. (dwa tygodnie wcześniej - 25,9 proc.).

Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 12 proc. (poprzednio 9,8 proc.).

Gdyby wybory odbywały 24 października, do Sejmu weszłyby też: Lewica (8 proc. głosów), PSL (6,2 proc.) oraz Konfederacja (6,1 proc.).

Udział w wyborach zadeklarowało 50,1 proc. badanych.

Sondaż został przeprowadzony na 1000-osobowej grupie ankietowanych. Wykorzystano metodę CATI - wywiadu telefonicznego przy wykorzystaniu komputera.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Bez wątpienia na wynik badania poparcia dla partii politycznych miały wpływ ostatnie wydarzenia polityczne. Przede wszystkim próba wywołania kryzysu imigarcyjnego przez Białorus i reakcje plityków na te działania. To także kwestia wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego wyższość polskiej konstytucji nad prawem unii oraz debata w PE i wystąpienia polityków obozu władzy i opozycji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej