RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pierwsza taka świątynia w Rosji. Konsekracja kościoła pod wezwaniem św. Jana Pawła II

Ambasador RP Krzysztof Krajewski podkreślił, że budowa kościoła stanowi przykład dobrej współpracy religijnej (fot. TT/PLinRussia)
Ambasador RP Krzysztof Krajewski podkreślił, że budowa kościoła stanowi przykład dobrej współpracy religijnej (fot. TT/PLinRussia)

Pierwsza w Rosji świątynia katolicka pod wezwaniem Św. Jana Pawła II konsekrowana została w niedzielę w Togliatti, mieście leżącym około 1000 km od Moskwy. W uroczystości wziął udział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.

Historyk Kościoła: Rosyjski Kościół Prawosławny mniej Chrystusowy bardziej państwowy

Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) niestety przestaje być Chrystusowy i staje się coraz bardziej uzależniony od państwa – stwierdził historyk...

zobacz więcej

Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup katolickiej diecezji św. Klemensa w Saratowie, Clemens Pickel. Obecny był też przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – protojerej Dmitrij Leskin, rektor Instytutu Prawosławnego na Powołżu. Msza odbyła się z udziałem licznej grupy wiernych i przedstawicieli Polonii. Uczestniczył w niej także konsul RP w Irkucku Krzysztof Świderek.

Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Krzysztof Krajewski podkreślił w rozmowie z PAP, że jest to pierwszy w Rosji kościół pod wezwaniem Św. Jana Pawła II, co ocenił jako przykład dobrej współpracy religijnej. Przypomniał, że św. Jan Paweł II lubił Rosję i z wielkim szacunkiem odnosił się do wyznawców prawosławia. Szef polskiej placówki w Moskwie podarował świątyni w Togliatti obraz przedstawiający Jana Pawła II, namalowany przez artystów z Polski.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa, poświęcona postaci polskiego papieża, przekazana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Przeczytaj także: Niszczyli miejsca kultu, skazali Boga „na śmierć”. Walka z religią w ZSRR

Budowa nowego kościoła trwała od 2012 roku; kilka lat wcześniej administracja Togliatti wyznaczyła działkę, na której miała stanąć świątynia. Kamień węgielny pochodzi z Jasnej Góry i przekazany został przez ojców paulinów podczas pielgrzymki katolików z Togliatti do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Togliatti, które do połowy lat 60. nosiło nazwę Stawropol nad Wołgą, jest dużym ośrodkiem miejskim, liczącym około 1 mln mieszkańców. Położone jest około 1000 km na wschód od Moskwy. Szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego przyciągnął w okresie powojennym nowych mieszkańców ze wszystkich ówczesnych republik ZSRR, którzy przybywali tu do pracy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Po rozpadzie ZSRR mieszkańcy, którzy związani byli z wyznaniem katolickim, zwrócili się o skierowanie do Togliatti księdza katolickiego. Najpierw opiekę duszpasterską sprawował duchowny z odległej o 120 km Samary. W 2004 roku do Togliatti przybyli redemptoryści z Polski, którzy od tego czasu prowadzą miejscową parafię.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej