RAPORT

Wojna na Ukrainie

Terytorialsi. Zawsze gotowi i zawsze blisko #PolskaToWięcej

Wszyscy chcemy prowadzić spokojne życie, w którym nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Osiedla z ochroną, monitoringiem i innymi systemami zabezpieczeń, to już norma. Wszystko po to, aby nasze rodziny mogły spać spokojnie, kiedy ktoś czuwa.

Mały, rodzinno-biznesowy odrzutowiec. Flaris LAR1 #PolskaToWięcej

Flaris LAR1 to jednosilnikowy, biznesowo rodzinny odrzutowiec, za którym stoją Polacy. Pomysł narodził się w głowie Sylwi i Rafała Ładzińskich z...

zobacz więcej

W 2017 roku powstały Wojska Obrony Terytorialnej mające za zadanie zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom w ramach granic Polski.

Głównym zadaniem formacji jest wspieranie rodzin, bliskich i sąsiadów, z czego wprost wywodzi się misja terytorialsów „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Przykładem takiego działania może być obecność WOT przy porządkowaniu skutków klęsk żywiołowych.

Żołnierze również na pierwszej linii frontu razem z medykami podjęli walkę z pandemią koronawirusa.

Terytorialsi razem ze Służbą Graniczą aktywnie bronią granicy. Podczas trwającego, nasilającego się ataku hybrydowego ze strony białoruskiego reżimu wojska WOT pełnią nieprzerwaną służbę wzdłuż granicy.

Dzięki ich postawie codziennie udaremnianych jest kilkadziesiąt prób nielegalnego przekroczenia granicy, przez osoby niezweryfikowane i mogące zagrażać bezpieczeństwu Polaków.

Terytorialsi, czyli różnorodność


Wojska Obrony terytorialnej to różnorodność. W szeregi jednostki może wstąpić każdy, kto posiada polskie obywatelstwo, jest pełnoletni, zdrowy, niekarany oraz wyraża chęć pomocy innym. Nie trzeba rezygnować ze swojej pracy. Można pogodzić obowiązki zawodowe ze służbą w WOT. Chęć pomocy innym oraz to, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są naszymi sąsiadami lub bliskimi, wyraża się w haśle terytorialsów „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej