RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Przetrwał wojnę i ZSRS, teraz ma być sprzedany. Chodzi o grodzieński Dom Strzelca

W nowoczesnym budynku znajdował się m.in. schron na 500 osób (fot. Wikimedia)
W nowoczesnym budynku znajdował się m.in. schron na 500 osób (fot. Wikimedia)

Władze Grodna wystawiły na sprzedaż były polski Dom Strzelca - obecnie znany szerzej jako Dom Oficerów. To stojący przy ulicy Elizy Orzeszkowej jeden z symboli miasta, który przetrwał burzliwe dzieje regionu.

Polscy dyplomaci na Białorusi uczcili ofiary sowieckiej agresji

Dyplomaci Rzeczypospolitej Polskiej w Mińsku i Grodnie upamiętnili ofiary agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Przedstawiciele ambasady w...

zobacz więcej

Dom Strzelca zbudowano w 1936 roku, gdy Grodno znajdowało się w granicach II Rzeczpospolitej. Jego patronem był marsz. Edward Rydz-Śmigły.

W budynku znalazły się pomieszczenia między innymi dla Związku Strzeleckiego, Związku Legionistów i Polskiej Organizacji Wojskowej. W podziemiach znajdował się jedyny w Grodnie schron przeciwlotniczy i przeciwgazowy dla pół tysiąca osób.

Po wojnie, gdy miasto znalazło się w granicach Związku Sowieckiego, powstał w nim Dom Oficerów. W niepodległej Białorusi był bardziej znany jako miejsce dyskotek dla młodzieży. Obecnie wymaga poważnego remontu. Lokalne władze wystawiły go na licytację z zastrzeżeniem, że to obiekt historyczny i przy jego remoncie inwestor musi to uwzględnić.

Media informują, że cena wywoławcza obiektu to 1 milion 250 tysięcy rubli, czyli około 2 milionów złotych. To już podobno 18. próba zlicytowania obiektu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Przeczytaj także: „Droga zbrodni”. Jak major WP szpiegował dla bolszewików i jak skończył

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej