RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Minister spraw wewnętrznych Niemiec o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Tylko w tym roku, przez Polskę, do Niemiec przybyło ponad sześć tysięcy migrantów (fot. tt/Straż Graniczna)
Tylko w tym roku, przez Polskę, do Niemiec przybyło ponad sześć tysięcy migrantów (fot. tt/Straż Graniczna)

Wzrasta presja migracyjna na Europę – powiedział niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. W wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag” wskazał główne obecnie szlaki migracyjne: z Grecji – szlakiem bałkańskim – przez Morze Śródziemne oraz przez Białoruś i Polskę. Przyznał, że ten ostatni szlak cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w tym roku – przez Polskę – do Niemiec przybyło ponad sześć tysięcy migrantów.

Przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce. Zatrzymała ich policja

Wczoraj policjanci zatrzymali czterech mężczyzn, którzy przewozili osoby nielegalnie przebywające na terenie Polski – poinformowała podlaska...

zobacz więcej

Minister podkreślił, że na granicę niemiecko–polską skierowano ośmiuset dodatkowych funkcjonariuszy federalnych. „W razie potrzeby jestem gotów do dalszego wzmocnienia granic. Będziemy ściśle kontrolować obszary przygraniczne i zieloną granicę z Polską” – zapewnił Horst Seehofer.

Minister poinformował również o przedłużeniu, za zgodą Brukseli, ochrony granicy z Austrią, a jeśli kryzys na granicy niemiecko–polskiej się przedłuży – o prawdopodobieństwie podobnych kroków na granicy kraju związkowego Brandenburgii i Polski.

„W duchu europejskich ideałów jestem przekonany, że musimy wiedzieć, kto chce przekroczyć nasze granice. Zasadne jest, abyśmy chronili granicę zewnętrzną w taki sposób, aby uniemożliwić jej nielegalne przekraczanie. Kto chce do nas przybyć, musi spełniać warunki i muszą być one kontrolowane” – powiedział Horst Seehofer.

„Jak zawsze współpraca z Polską układa się bardzo dobrze. Mamy wspólne polsko–niemieckie posterunki, a także regularne wspólne patrole policyjne. Polski minister spraw wewnętrznych, w czwartek, odpowiedział pozytywnie na moją ofertę wsparcia. Stoimy ramię w ramię, zwłaszcza teraz” – powiedział Horst Seehofer w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika „Bild”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej