RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Chińskie i rosyjskie okręty przepłynęły przez japońską cieśninę

Po przejściu przez cieśninę okręty wpłynęły na Morze Wschodniochińskie (fot. Sun Zifa/China News Service via Getty Images)
Po przejściu przez cieśninę okręty wpłynęły na Morze Wschodniochińskie (fot. Sun Zifa/China News Service via Getty Images)

Chińskie i rosyjskie okręty wojenne przepłynęły razem przez japońską cieśninę w archipelagu wysp Osumi w południowo–zachodniej prefekturze Kagoszima – poinformowało w niedzielę ministerstwo obrony w Japonii.

Szykuje się prowokacja? Za fałszowaniem lokalizacji okrętów stoi m.in. Rosja

Norweskie okręty przebywające podczas ćwiczeń BALTOPS w czerwcu 2021 r. w porcie w Gdyni miały rzekomo wtargnąć na rosyjskie wody terytorialne. Tak...

zobacz więcej

Resort zakomunikował, że flotylla chińskich i rosyjskich okrętów po raz pierwszy w historii przepłynęła razem przez cieśninę, znajdującą się między wyspami Osumi a wyspą Tanegaszima.

Władze wojskowe w Tokio podały także, iż przed przejściem przez cieśninę flotylla zatoczyła krąg wokół archipelagu wysp Osumi, co zmusiło ministerstwo obrony do „zachowania czujności wobec niezwykłej aktywności okrętów z Rosji i Chin”.

Według ministerstwa po przejściu przez cieśninę okręty wpłynęły na Morze Wschodniochińskie. Władze w Tokio twierdzą, że wcześniej jednostki te brały udział we wspólnych ćwiczeniach morskich w tamtym rejonie, które Rosja i Chiny przeprowadziły w połowie października.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej