RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Onet przeprasza za tekst Schwertnera. „Zawarte sugestie nie polegały na prawdzie”

Janusz Schwertner, pracownik portalu Onet (fot. YT/Onet Rano)
Janusz Schwertner, pracownik portalu Onet (fot. YT/Onet Rano)

Ringier Axel Springer Polska, wydawca Onetu, przeprasza dyplomatę Macieja Szymanowskiego za naruszenie jego dobrego imienia. Przeprosiny opublikowano na stronie portalu w artykule Janusza Schwertnera pt. „Instytut Współpracy PiS-u i Fideszu. Jak rząd za miliony krzewi miłość do Orbana”. W oświadczeniu czytamy, że zawarta w nim sugestia „nie polegała na prawdzie”.

Sędzia Farion: Onet kłamał o „prostytutce” w CBA, ale prawda nie ma znaczenia

Sąd Okręgowy i Sąd Apelacyjny w Warszawie potwierdziły, że Onet pisząc o „prostytutce” w jednej z delegatur CBA, dopuścił się kłamstw. Mimo to...

zobacz więcej

W spornym artykule Janusz Schwertner twierdził m.in., że „Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej, który miał zajmować się krzewieniem wspólnego dziedzictwa, stał się propagandową machiną PiS”.

Onet przeprasza


„Jego prace rocznie kosztują podatników 6 mln zł. Na razie pieniądze poszły m.in. na tłumaczenie tekstów dziennikarki występującej w kremlowskiej stacji TV RT” – napisano. Onet wskazał, że w 2018 r. Instytut – zgodnie z ustawą – miał do wydania 6 mln zł.

Portal opisywał, że Szymanowski – wówczas także doradca marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ds. węgierskich – jeszcze w czasach rządu PO-PSL i ministra SZ Radosława Sikorskiego, był pracownikiem MSZ.

„Pracę w resorcie stracił w kwietniu 2013 r., po głośnej publikacji »Super Expressu«. Dziennik ujawnił wówczas, w jaki sposób MSZ przyznało grant w wysokości 1,4 mln zł nowo utworzonej Fundacji Rozwoju Myśli Obywatelskiej. Okazało się, że organizację reprezentowała żona Szymanowskiego, a on sam – jako asystent ówczesnego wiceszefa MSZ Janusza Ciska – zatwierdził przetarg. Pieniądze z przetargu miały być przeznaczone na realizację projektu »Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą«” – pisze Onet.

Szymanowski pozwał Onet za formułowanie pod jego adresem „nieprawdziwych twierdzeń o domniemanym udziale w dysponowaniu środkami publicznymi w okresie zatrudnienia w MSZ”. Teraz pod tytułem artykułu opublikowano przeprosiny:

„Wydawca Portalu Internetowego Onet oświadcza, że nie polegały na prawdzie zawarte w artykule z dnia 18 marca 2019r. autorstwa Janusza Schwertnera, pt: »Instytut Współpracy PiS-u i Fideszu. Jak rząd za miliony krzewi miłość do Orbana«, sugestie, aby Pan Maciej Szymanowski, jako pracownik MSZ, zatwierdzał przetarg i doprowadził w 2013r. do przyznania FRMO dotacji publicznej. Za to naruszenie jego dobrego imienia wydawca Ringier Axel Springer Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie niniejszym przeprasza”.

Zobacz także: Sąd uznał, że opublikowali nieprawdziwe informacje. Onet pęka z dumy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej