RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ujawnieni kolejni imigranci powiązani z ISIS. Ostra reakcja na szczycie UE

UE popiera działania Polski i Litwy (fot. twitter.com/Straz_Graniczna)
UE popiera działania Polski i Litwy (fot. twitter.com/Straz_Graniczna)

Litwa deportowała kolejnych imigrantów, którzy jak się okazało, mieli powiązania z organizacjami terrorystycznymi. Na forum unijnym prezydent kraju domagał się m.in. budowy muru. – Zarówno Polska jak i Litwa podobnie identyfikują zagrożenia – mówi portalowi tvp.info rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak przypomina, zamachy organizowane w ostatnich latach w Europie były przeprowadzane m.in. przez osoby, które przedostały się do atakowanych krajów jako migranci.

Onet grzmi o odejściach pograniczników. SG podaje fakty. „Najwięcej kandydatów od lat”

Odejścia ze Straży Granicznej w objętym kryzysem rejonie są kwestią czasu – donosi w sobotę Onet. Rewelacje te dementuje rzeczniczka SG. – Mamy w...

zobacz więcej

Szef komisji bezpieczeństwa narodowego litewskiego Sejmu przekazał informacje o tym, że wykryto kolejnych cudzoziemców, którzy trafili na Litwę jako nielegalni migranci, a potem okazało się, że są powiązani z organizacjami lub ugrupowaniami terrorystycznymi. Część z nich została już deportowana.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył z kolei na szczycie Unii Europejskiej, że Wspólnota musi szybko zmienić swoje przepisy azylowe i postawić barierę fizyczną, by bronić się przed działaniami Białorusi.

Zobacz także ->  Bodnar: To nie my mamy decydować, gdzie chcą dostać się imigranci

– Informacje przekazywane przez stronę litewską korespondują z ustaleniami i analizami polskich służb specjalnych. Wśród 200 sprawdzanych osób polskie służby zidentyfikowały dane świadczące o powiązaniach ze światem przestępczym w stosunku do 25 procent weryfikowanych – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych przyznaje, że w naszym przypadku również chodziło o powiązania z organizacjami terrorystycznymi.

– Nasze wstępne ustalenia potwierdzają kolejne dane zgromadzone przez służby, a także informacje przekazywane przez służby partnerskie. Badania krzyżowe wykonane przez naszych sojuszników potwierdzają ustalenia służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo RP: wśród migrantów znajdują się osoby niebezpieczne, które nie powinny przebywać w Polsce – zaznacza.

Straż Graniczna zatrzymała migrantów na granicy z Białorusią

Podlaska policja zatrzymała w piątek trzech mężczyzn, którzy w trzech różnych miejscach przewozili osoby nielegalnie przebywające w Polsce....

zobacz więcej

Tragiczne efekty migracji z 2015 roku


Żaryn uważa, że ostatnie doniesienia z Litwy pokazują, iż zarówno Polska jak i Litwa podobnie identyfikują zagrożenia, jakie niesie ze sobą nielegalny szlak migracyjny organizowany przez Białoruś.

– Szlak ten, stworzony w celu destabilizowania Polski i Unii Europejskiej, może być wykorzystywany jako okazja do transportu niebezpiecznych osób do Polski, na Litwę Łotwę, a także do całej Europy. Mamy tego świadomość, szczególnie, że masowa migracja z roku 2015 stała się okazją do lokowania w krajach zachodniej Europy osób powiązanych z terroryzmem – przyznaje.

Zobacz także ->  Prezydent w BBN rozmawiał z premierem, ministrami i służbami o sytuacji na granicy z Białorusią

Jak mówi, „zamachy organizowane w ostatnich latach w Europie były przygotowywane lub nawet przeprowadzane m.in. przez osoby, które przedostały się do atakowanych krajów jako migranci”.

– Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich lat instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo RP nie mogą lekceważyć takich zagrożeń – podkreśla.

To ważne, bo jak poinformowała w niedzielę rano Straż Graniczna, tylko dzień wcześniej odnotowano 373 próby nielegalnego przekroczenia granicy na odcinku między Białorusią, a Polską. „Za pomocnictwo funkcjonariusze zatrzymali trzech cudzoziemców: dwóch obywateli Iraku i obywatela Syrii”.

Tusk nie miał z kim, ale jego ludzie przegrali. Oficjalne wyniki wyborów w PO

Platforma Obywatelska wybrała. W sobotę odbyły się wybory do struktur partyjnych – między innymi szefów regionów, a także szefa partii, gdzie...

zobacz więcej

Budować mur?


Stanisław Żaryn przekonuje, że „obrana przez rząd strategia umocnienia granicy z Białorusią oraz zatrzymanie szlaku migracyjnego na linii granicy, jest słuszna”.

Jak dodaje, potwierdzają to m.in. właśnie dowody pokazujące, że wśród migrantów, którzy nielegalnie przedostają się do Polski z Białorusi są osoby powiązane z terroryzmem lub zorganizowaną przestępczością.

– Zgoda na utworzenie szlaku migracyjnego z Białorusi przez Polskę będzie skutkowała wzrostem zagrożeń dla Polaków i całego kraju – tłumaczy.

Zobacz także ->  Nielegalni imigranci zaatakowali Straż Graniczną. Próbowali sforsować granicę [WIDEO]

W tym kontekście ważne są także słowa litewskiego prezydenta. Podczas dyskusji premierów i głów 27 państw Unii Gitanas Nauseda stwierdził: „Powinniśmy również porozmawiać o fizycznym ogrodzeniu fizycznej granicy, które jest niezwykle potrzebne jako środek krótkoterminowy”.

– Nikt nie wie, co będzie jutro. Może na granicy będzie trzy, cztery, pięć tysięcy migrantów w tym samym czasie lub będą próbować przekroczyć granicę w różnych miejscach… Musimy być zdecydowani – zaznaczał przywódca Litwy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej