RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tusk nie miał z kim, ale jego ludzie przegrali. Oficjalne wyniki wyborów w PO

Donald Tusk zagłosował w Sopocie (fot. PAP/Adam Warżawa)
Donald Tusk zagłosował w Sopocie (fot. PAP/Adam Warżawa)

Platforma Obywatelska wybrała. W sobotę odbyły się wybory do struktur partyjnych – między innymi szefów regionów, a także szefa partii, gdzie jedynym kandydatem był Donald Tusk. W niedzielę krajowy komisarz wyborczy PO Dorota Niedziela przekazała oficjalne informacje: Donald Tusk został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Kim są regionalni baronowie?

Wybory bez wyboru. Dziś poznamy nowe władze Platformy Obywatelskiej

– Ten dzień to dla nas zastrzyk energii – powiedział Marcin Kierwiński. – To są bardzo demokratyczne wybory – stwierdziła z kolei Małgorzata...

zobacz więcej

W sobotę w 240 biurach PO w całej Polsce odbyły się wybory nowych władz Platformy kilku szczebli: szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego Platformy.

Członkowie stołecznej struktury PO głosowali w biurze regionu mazowieckiego ugrupowania w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Kandydat na przewodniczącego partii był jeden – to Donald Tusk, który od czasu powrotu z posady w Brukseli pełnił tylko obowiązki lidera partii.

Głosowało na niego – jak poinformowała na konferencji prasowej Niedziela – głosowało ponad 11 tys. członków Platformy, czyli 97,4 proc.

Część regionalnych potyczek została rozstrzygnięta już wcześniej.

Dolny Śląsk nie dla człowieka Tuska i Schetyny


Poseł Michał Jaros został szefem Platformy w regionie dolnośląskim. Pokonał on prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Poseł Jaros w sobotę wieczorem zamieścił na swoim Twitterze tylko jedno słowo: „Dziękuję!”. Jaros wygrał, choć poparcia Szełemejowi udzielili m.in. lider PO Donald Tusk, były lider i p.o. szefa dolnośląskich struktur Grzegorz Schetyna oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Śląsk


Wojciech Saługa pozostanie szefem regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej. Pokonał prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, otrzymując 67,2 proc głosów. Przed wyborami poparcia Sałudze udzielili: Borys Budka, europosłowie Jerzy Buzek i Jan Olbrycht oraz posłowie: Izabela Leszczyna, Krystyna Szumilas, Gabriela Lenartowicz, Tomasz Głogowski i Wojciech Król. Jego rywala, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego wspierali zaś samorządowcy, m.in. Rafał Trzaskowski.

Pomorskie


Marszałek pomorski Mieczysław Struk wygrał wybory na szefa PO w regionie pomorskim – podał już w sobotę wieczorem dyrektor biura pomorskiej PO Piotr Skiba. Poparło go 473 członków partii. Na jego kontrkandydatkę, posłankę Agnieszkę Pomaską, popieraną m.in. przez Donalda Tuska, oddano 347 głosów. W wyborach swój głos oddało 820 członków Platformy Obywatelskiej uprawnionych do głosowania, co oznacza frekwencję na poziomie 80,39 proc.

Podkarpacki baron PO szefem warszawskiej spółki. Kim jest Zdzisław Gawlik?

Potwierdził się medialne doniesienia – szef lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik dostał nową posadę w stolicy....

zobacz więcej

„Wysoka frekwencja w wyborach, a także entuzjazm i energia, które nam towarzyszą napełniają otuchą i dają nadzieję na przyszłość, a przede wszystkim na skuteczną realizację naszych podstawowych celów – wygranie wyborów w samorządach i w kraju” – napisał na Facebooku marszałek pomorski komentując swoje zwycięstwo.

Podkarpacie


W regionie podkarpackim Platformy Obywatelskiej wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który pokonał posła Marka Rząsę.

Warmińsko-Mazurskie


Poseł Jacek Protas pozostanie szefem regionu warmińsko-mazurskiego Platformy Obywatelskiej. W sobotę pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia.

Protas przewodniczy zarządowi regionu Platformy od 2006 roku. Od 2015 r. jest posłem PO. Wcześniej działał w samorządzie terytorialnym – pełnił funkcje m.in. marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, starosty lidzbarskiego i przewodniczącego rady miejskiej Lidzbarka Warmińskiego.

Podlaskie


Poseł Krzysztof Truskolaski został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Podlaskiem – podała podlaska PO na Twitterze. Był jedynym kandydatem. „Dziękuję za okazane zaufanie i każdy oddany głos” – napisał na Twitterze. W wyborach nie startował dotychczasowy wieloletni szef PO w regionie poseł Robert Tyszkiewicz.

Zachodniopomorskie


Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz został szefem Platformy Obywatelskiej w regionie, a poseł Arkadiusz Marchewka – w Szczecinie.

Wybory w PO. Ludzie Tuska przegrywają w regionach

W mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze wyniki wyborów w Platformie Obywatelskiej. Choć Donald Tusk nie musi się obawiać o swój los, był...

zobacz więcej

Jak podała zachodniopomorska PO, na Geblewicza głos oddało 92,65 proc. uprawnionych, a na Marchewkę – 88,89 proc.

Świętokrzyskie


Artur Gierada został wybrany w sobotę na szefa świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej. Poparło go 97 proc. głosujących. Był jedynym kandydatem ubiegającym się o stanowisko przewodniczącego.

– Wiem, że to kampania wewnętrzna, która nie budziła takich emocji, jak w poprzednich latach, kiedy było więcej konkurencji. Chciałbym wam podziękować, że była to kampania merytoryczna, to świadczy o dojrzałości naszej partii – mówił po ogłoszeniu wyników Gierada.

Kujawsko-Pomorskie


Poseł Tomasz Lenz z Torunia ponownie został szefem Platformy Obywatelskiej w regionie kujawsko-pomorskim. Był jedynym kandydatem.

Żakowski: Żadnego polexitu nie będzie. Opowiadając o nim, Tusk traci wiarygodność

Donald Tusk stworzył niepotrzebnie problem mówiąc o polexicie, bo oczywiście żadnego polexitu nie będzie – ocenił Jacek Żakowski. Zaznaczał też, że...

zobacz więcej

Nowym szefem PO w Bydgoszczy został Michał Sztybel – poinformowały lokalne władze ugrupowania.

Wielkopolskie


Dotychczasowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce, poseł Rafał Grupiński został w sobotę ponownie wybrany na szefa partii w regionie. Polityk był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej PO w Wielkopolsce Marek Ziółkowski poinformował w czasie wieczornej konferencji prasowej, że na Grupińskiego oddano 89,5 proc. ważnych głosów.

Opolskie


W sobotę wybrano także na kolejną kadencję szefa regionu opolskiego Platformy Obywatelskiej. Ponownie został nim marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który nie miał kontrkandydata.

Oprócz funkcji partyjnej jest marszałkiem województwa opolskiego. W wyborach wzięło udział 67 proc. uprawnionych.

Lubelskie

„Wyborcza” kasuje własny artykuł i przeprasza: „Ten paszkwil nie powinien był się ukazać”

„Gazeta Wyborcza” opublikowała przeprosiny za tekst opublikowany przed weekendem w magazynie „Wolna Sobota”. „Artykuł ten nosi wszelkie cechy...

zobacz więcej

Baronem PO na Lubelszczyźnie został były poseł Stanisław Żmijan. Rywalizował o stanowisko opuszczane przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka z Piotrem Górskim i Grzegorzem Nowakowskim. Zwycięzca zdobył 342 głosy, Górski – 81, a

Lubuskie


Szefem Platformy w Lubuskiem został Waldemar Sługocki, który do tej pory rządził regionem.

Łódzkie


Bez niespodzianek także w Łódzkiem, gdzie wygrał obecny p.o. obowiązki szefa regionu Cezary Grabarczyk. Był jedynym kandydatem.

Mazowsze


Szefem mazowieckiej PO został rzecznik partii Jan Grabiec. W przedwyborczym tygodniu z kandydowania zrezygnował Andrzej Halicki, wieloletni szef w regionie, ustępując Grabcowi, który wcześniej nie konsultował z nim konfrontacyjnego startu w wyborach.

Zobacz także: Zdjęcie symbol. Tusk: Po wyborach Putin wyciągnął do mnie rękę

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej