RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dąbrowa Górnicza: płetwonurkowie odnaleźli ciało żeglarza

Żeglarza szukało przez dwa tygodnie kilka ekip płetwonurków (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)
Żeglarza szukało przez dwa tygodnie kilka ekip płetwonurków (fot. arch.PAP/Tomasz Waszczuk)

Grupa Specjalna Płetwonurków RP odnalazła ciało żeglarza zaginionego dwa tygodnie temu na jeziorze Pogoria 3 w Dąbrowie Górniczej. Zespół przyjechał pro publico bono, na prośbę synów zmarłego.

Odnaleziono ciało Jana Lityńskiego

W sobotę Grupa Specjalna Płetwonurków RP odnalazła ciało Jana Lityńskiego. Znajdowało się około 200 metrów od miejsca, gdzie były działacz opozycji...

zobacz więcej

Płynący samotnie 54-letni żeglarz, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej, wypadł 9 października z własnego katamaranu na środku jeziora Pogoria 3.

„Historia, jaką przez telefon opowiedział mi syn żeglarza, chwytała za serce. Przyjechaliśmy odszukać ciała ojca dwóch synów i żeglarza z pasją, szkutnika i człowiek kochającego wodę i żagle” – przekazał portalowi tvp.info Maciej Rokus, szef GSP RP.

„Było tutaj przez te 14 dni wiele ekip wkładających serce w te poszukiwania: KMP Dąbrowa Górnicza, PSP, OSP i WOPR Dąbrowa Górnicza. Ostatnim zespołem była Jednostka Specjalna Komandosów z Lublińca. Są to trudne poszukiwania – duże głębokości, ogromny areał do zbadania i ograniczona widzialność w wodzie” – relacjonował jeszcze przed rozpoczęciem akcji.

Przygotowania do poszukiwań rozpoczęły się w piątek, a w sobotę do akcji wkroczyli płetwonurkowie. Po kilku godzinach odnaleźli ciało zaginionego żeglarza i przed godz. 22 przekazali je rodzinie.

„Bardzo trudna akcja. Ten człowiek wypadł na środku jeziora. Ustaliliśmy sobie areał do zbadania i na tym areale pracowaliśmy” – powiedział Maciej Rokus.


Grupa Specjalna Płetwonurków RP to specjaliści wysokiej klasy. To oni odnaleźli m.in. ciało producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który zatonął w 2019 roku na jeziorze Kisajno k. Giżycka na Mazurach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej