RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Turcja: 10 zachodnich ambasadorów uznanych za persona non grata

Erdogan nazywa Kavala „czerwonym (George'em) Sorosem Turcji” (fot. Getty Images)
Erdogan nazywa Kavala „czerwonym (George'em) Sorosem Turcji” (fot. Getty Images)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nakazał ministerstwu spraw zagranicznych uznanie za persona non grata ambasadorów 10 państw zachodnich, w tym USA, Niemiec i Francji. Powodem jest wspólny apel dyplomatów do władz tureckich o uwolnienie opozycyjnego filantropa i działacza Osmana Kavali.

Czy to groźba wojny? Szef MON Rosji: NATO musi wiedzieć, jak to się skończy

Szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu zasugerował, że dalsze wzmacnianie obecności NATO przy granicy z Rosją będzie miało swoje konsekwencje. Szojgu...

zobacz więcej

– Poleciłem ministrowi spraw zagranicznych, by jak najszybciej nadał tej dziesiątce ambasadorów status persona non grata - powiedział Erdogan, nie podając terminu, w którym dyplomaci mieliby opuścić Turcję.

Ambasadorzy Kanady, Danii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Nowej Zelandii, USA, Francji i Niemiec zostali wezwani we wtorek do MSZ w Ankarze w związku z oświadczeniem, w którym napisali m.in., że sprawa Kavali „rzuca cień na szacunek dla demokracji” i wezwali Turcję do pilnego uwolnienia działacza.

Kavala to biznesmen, mecenas oraz założyciel wielu organizacji kulturalnych i obywatelskich w kraju, nazwany przez Erdogana „czerwonym (George'em) Sorosem Turcji”. Został zatrzymany w październiku 2017 r., po czym postawiono mu zarzuty zorganizowania wielotysięcznych antyrządowych protestów w parku Gezi w Stambule w 2013 r.

Mimo że sąd oczyścił go z zarzutów w marcu, Kavala pozostał w zakładzie karnym w Silivri pod Stambułem, tym razem w związku z zarzutami o szpiegostwo i udział w nieudanym puczu z lipca 2016 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej