RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Wybory w PO. Ludzie Tuska przegrywają w regionach

Donald Tusk ma powody do zmartwienia (fot. PAP/A.Warżawa (2)
Donald Tusk ma powody do zmartwienia (fot. PAP/A.Warżawa (2)

W mediach społecznościowych pojawiają się pierwsze wyniki wyborów w Platformie Obywatelskiej. Choć Donald Tusk nie musi się obawiać o swój los, był jedynym kandydatem w głosowaniu na szefa partii, to namaszczeni przez niego kandydaci przegrywają w regionach. Pomaska przegrała na Pomorzu, a Szełemej na Dolnym Śląsku. Niespodziaki nie mogło być jeśli chodzi o wybór szefa partii oraz przewodniczących struktur w Warszawie i na Mazowszu. Do każdej z tych najważniejszych w partii funkcji wystawiono jednego kandydata.

Wybory bez wyboru. Dziś poznamy nowe władze Platformy Obywatelskiej

– Ten dzień to dla nas zastrzyk energii – powiedział Marcin Kierwiński. – To są bardzo demokratyczne wybory – stwierdziła z kolei Małgorzata...

zobacz więcej

Do ogromnej sensacji doszło w głosowaniu na Pomorzu, gdzie Mirosław Struk pokonał wspieraną przez Donalda Tuska Agnieszkę Pomaską.

„Gratulacje dla nowego Przewodniczącego Regionu Pomorskiego PO @strukmieczyslaw. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie w tych ostatnich tygodniach. Mile wspominam wszystkie spotkania w pomorskich powiatach. Do zobaczenia na kolejnych!” – napisała Agnieszka Pomaska w sobotę wieczorem na Twitterze.

Niespodzianką zakończyły się także  wyniki na Dolnym Śląsku. Jak poinformował nieoficjalnie PAP szefem lokalnych struktur nie zostanie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, któremu mógł się cieszyć poparciem m.in. Tuska, Grzegorza Schetyny oraz Rafała Trzaskowskiego.

Więcej głosów miał zebrać Michał Jaros, który w sobotę wieczorem zamieścił na swoim Twitterze tylko jedno słowo: „Dziękuję!”. Przed wyborami poparcia udzielili mu m.in. Bogdan Zdrojewski i poseł Robert Kropiwnicki.

Rzecznik rządu o słowach Tuska: Może poszedł sygnał, że środki będą, więc trzeba się wycofać

Panie i panowie, zdecydujcie się, czy chcecie wstrzymać te środki, za czym głosowaliście w Parlamencie Europejskim, (…) czy jednak o te pieniądze...

zobacz więcej

„Dziękuję za Wasze głosy! Ruszamy do pracy, bo cel jest jeden #WygramyŚląskie” – napisał na Twitterze Saługa. Obok pojawiła się informacja, że otrzymał 67,2 proc. głosów.

Sam Saługa, który był także dotąd szefem regionu, potwierdził w rozmowie z PAP, że otrzymał 802 głosy, a jego rywal, Arkadiusz Chęciński 391 głosów.

Przed wyborami poparcia Sałudze udzielili: Borys Budka, europosłowie Jerzy Buzek i Jan Olbrycht oraz posłowie: Izabela Leszczyna, Krystyna Szumilas, Gabriela Lenartowicz, Tomasz Głogowski i Wojciech Król. Jego rywala, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego wspierali zaś samorządowcy, m.in. Rafał Trzaskowski.

Z kolei Podkarpacie było jednym z sześciu regionów, gdzie o fotel szefa regionu ubiegał się więcej niż jeden kandydat. Z dotychczasowym przewodniczącym Zdzisławem Gawlikiem rywalizował poseł Marek Rząsa.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że większe poparcie uzyskał Gawlik. Informację tę potwierdził w rozmowie z PAP także Marek Rząsa. Oficjalne wyniki zostaną podane po zliczeniu głosów z wszystkich komisji. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej