RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Czy Polska pozostanie w UE? A Ziemia w Układzie Słonecznym?

„Rada Miasta Lublin popiera również dalszą obecność Ziemi w Układzie Słonecznym” (fot. NASA/Newsmakers)
„Rada Miasta Lublin popiera również dalszą obecność Ziemi w Układzie Słonecznym” (fot. NASA/Newsmakers)

Dyskusja lubelskiej Rady Miasta nad obecnością Polski w Unii Europejskiej przybrała nieoczekiwany obrót. Mało brakowało, a doszłoby do głosowania nad obecnością Ziemi w Układzie Słonecznym – informuje „Dziennik Wschodni”. Był to wyraz irytacji radnych PiS w związku z sugestiami dotyczącymi rzekomego wyprowadzania Polski z UE.

Premier Morawiecki podsumował dwudniowy szczyt UE w Brukseli

Zakres kompetencji i działania UE jest określony ściśle w pewnych granicach. Tymi granicami są kompetencje przyznane, które są określone w...

zobacz więcej

Całe zamieszanie spowodował apel, który w czwartek postanowili poddać pod głosowanie radni z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Rada Miasta miała wyrazić „głębokie zaniepokojenie ostatnimi działaniami i wypowiedziami przedstawicieli władz państwowych, podważającymi fundamenty przynależności Polski do Unii Europejskiej”.

Ta propozycja zbulwersowała radnych PiS tak bardzo, że podczas głosowania nad wpisaniem tego punktu do porządku obrad opuścili sali posiedzeń.

Poprawka radnych PiS


Podobnie radni PiS zachowali się wieczorem, podczas omawiania tego punktu. Wcześniej jednak zgłosili do projektu poprawkę następującej treści: „Rada Miasta Lublin popiera również dalszą obecność Ziemi w Układzie Słonecznym”. Radny Piotr Breś (PiS) zaapelował o przegłosowanie poprawki. Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pakuła nie był jednak pewien, czy poprawka spełnia wymogi formalne i skonsultował sprawę z prawnikiem. – Moim zdaniem powinien pan przewodniczący poddać ją pod głosowanie. Nawet, jeśli drugie zdanie tej poprawki, o czym wszyscy wiemy, dotyczy sytuacji, na którą Rada Miasta nie ma żadnego wpływu – odpowiedział Zbigniew Dubiel, radca prawny Ratusza.


Poprawka nie zyskała jednak poparcia większości i radni PiS opuścili obrady. Ostatecznie przegłosowany został apel w wersji przygotowanej przez radnych klubu prezydenta Żuka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej