RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Czy to groźba wojny? Szef MON Rosji: NATO musi wiedzieć, jak to się skończy

Siergiej Szojgu zagroził NATO i Niemcom (fot. Sergei Karpukhin\TASS via Getty Images)
Siergiej Szojgu zagroził NATO i Niemcom (fot. Sergei Karpukhin\TASS via Getty Images)

Szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu zasugerował, że dalsze wzmacnianie obecności NATO przy granicy z Rosją będzie miało swoje konsekwencje. Szojgu zwrócił się także do niemieckiej minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer. – Ona musi dobrze wiedzieć, jak takie rzeczy kończą się dla Niemiec i Europy – nawiązując do I i II wojny światowej.

Rosyjskie ośrodki szkolenia bojowego przy granicy. Szef MON Rosji: Ma być ich więcej

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił w środę o działaniach dwóch centrów szkolenia bojowego na Białorusi. Wcześniej informowano tylko o...

zobacz więcej

Zdaniem szefa rosyjskiego MON „bezpieczeństwo w Europie musi być wzajemne i nie może naruszać interesów Rosji”, dodając że „NATO nie jest gotowe do równego dialogu w tej sprawie.

Szojgu oskarżył także Sojusz o kryzys w Afganistanie. – Wprowadzony tam NATO-wski plan doprowadził do katastrofy, z którą zmaga się teraz cały świat – podkreślił.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę, że mimo decyzji Rosji o zawieszeniu działania jej przedstawicielstwa dyplomatycznego przy Sojuszu Północnoatlantyckim NATO będzie nadal zabiegać o zachowanie kanałów komunikacyjnych z Moskwą.

– Stosunki między NATO i Rosją są obecnie w najgorszym punkcie od zakończenia zimnej wojny. Dla nas nie jest argument przeciw dialogowi – oznajmił Stoltenberg.

W Brukseli ministrowie obrony państw członkowskich sojuszu dyskutowali o tym jak przygotować się na możliwy atak ze strony Rosji z użyciem broni nuklearnej, z przestrzeni kosmicznej, lub cyberatak. Podkreślono, że ten plan jest odpowiedzią na zaczepne i szkodliwe działania Moskwy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej