RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemcy po wyborach. Polityk SPD za szybkim uruchomieniem Nord Stream 2

Współprzewodniczący SPD Norbert Walter-Borjans (fot. F.Gaertner/Photothek/Getty Images)
Współprzewodniczący SPD Norbert Walter-Borjans (fot. F.Gaertner/Photothek/Getty Images)

Współprzewodniczący SPD Norbert Walter-Borjans wpisuje się w rosyjską narrację dotyczacą rosnących cen gazu i dostaw tego paliwa z Rosji. Opowiedział się za szybszym uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2 co jego zdaniem zatrzyma wzrost cen a ponadto ułatwi Niemcom osiągnięcie celów polityki klimatycznej. Jego zdaniem w kwestiach gospodarczych Niemcy nie powinny się kierować „sympatiami lub ich brakiem”.

Kryzys gazowy w Mołdawii. Rosja ostro przykręciła kurek [WIDEO]

Parlament Mołdawii ogłosił w sobotę wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z kryzysem gazowym w kraju. Premier Natalia Gavrilita poinformowała...

zobacz więcej

W sobotnim wydaniu „Augsburger Allgemeine” Norbert Walter-Borjans przekonuje, że szybsze rozpoczęcie przesyłu gazu z Rosji mogłoby postawić kres efektowi galopujących cen surowców i zaburzeń w łańcuchach dostaw. „W tej kwestii nie możemy zwracać uwagi na sympatie polityczne” – zaznaczył.

Szef socjaldemokratów dodał, że Nord Stream 2 zapewni Niemcom „odpowiednią infrastrukturę na ścieżce ku osiągnięciu neutralności klimatycznej”.

Dyskusja na temat gazociągu rozgorzała ponownie w kontekście trwających negocjacji koalicyjnych między SPD, FDP i Zielonymi. W kampanii wyborczej ekodziałacze sprzeciwiali się jego finalizacji.

Niedawno spółka Nord Stream 2 poinformowała, że pierwsza nitka rurociągu została wypełniona gazem czekając jeszcze na certyfikację regulatora niemieckiego. Szef SPD Norbert Walter-Borjans powiedział, że decyzja w tej kwestii może zapaść pod koniec roku, choć przyznał, że w rozmowach z Zielonymi i tak już straciła swój „potencjał wybuchowy”.


Nowy rząd federalny ma powstać na przełomie listopada i grudnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej