RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

COVID-19: Przerażające dane z Rosji. Padł kolejny rekord zgonów

W sobotę zmarło 1075 osób (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)
W sobotę zmarło 1075 osób (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

Trzeci dzień z rzędu w Rosji stwierdzono rekordowy dzienny przyrost zgonów na COVID-19. W sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 1075 kolejnych przypadkach śmiertelnych w ciągu ostatniej doby. Putin zarządził w całym kraju tydzień wolnego od pracy w dniach od 30 października do 7 listopada.

By zabezpieczyć się przed napływem turystów. Lockdown w Petersburgu

Władze Petersburga, podobnie jak administracja Moskwy, planują ogłoszenie krótkoterminowego lockdownu. Jak napisał petersburski portal Fontanka.ru,...

zobacz więcej

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono także 37 678 zakażeń.

Rosja od czerwca zmaga się z nową falą pandemii, spowodowaną pojawieniem się bardziej agresywnych wariantów koronawirusa, nieprzestrzeganiem obostrzeń epidemicznych i dużymi trudnościami w kampanii szczepień.

Liczba zgonów w Rosji osiągnęła obecnie 229 528, co sprawa, że kraj ten ma najwyższą śmiertelność w Europie. Dane rządowe mogą być jednak w dużej mierze niedoszacowane, bowiem agencja statystyczna Rosstat pod koniec sierpnia poinformowała o ponad 400 000 zgonów.

Zaledwie jedna trzecia Rosjan została zaszczepiona od czasu pojawienia się w grudniu 2020 roku pierwszej ogólnokrajowej szczepionki Sputnik V. Jak pisze agencja AFP, jest to porażka rządu, którą można tłumaczyć w szczególności tradycyjną nieufnością społeczeństwa do władz.

W tym tygodniu prezydent Rosji Władimir Putin zarządził w całym kraju tydzień wolnego od pracy w dniach od 30 października do 7 listopada, co ma spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej