RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kryzys gazowy w Mołdawii. Rosja ostro przykręciła kurek [WIDEO]

Rosja używa gazu, by wywrzeć polityczną presję na niegdyś zależny od siebie kraj (fot. arch.PAP/Photoshot)
Rosja używa gazu, by wywrzeć polityczną presję na niegdyś zależny od siebie kraj (fot. arch.PAP/Photoshot)

Parlament Mołdawii ogłosił w sobotę wprowadzenie stanu wyjątkowego w związku z kryzysem gazowym w kraju. Premier Natalia Gavrilita poinformowała dzień wcześniej, że ciśnienie w systemie przesyłu surowca jest na „krytycznym poziomie”. Reportaż BBC pokazuje niekończące się kolejki samochodów przed stacjami paliw. W ocenie stacji Rosja używa gazu, by wywrzeć polityczną presję na niegdyś zależny od siebie kraj. Według cytowanego przez Reutra źródła istnieje ryzyko całkowitego wstrzymania po 1 listopada dostaw rosyjskiego gazu do Mołdawii.

Podwyżki w Gazpromie. Rosja korzysta na cenach ropy i gazu

Wzrost dochodów Rosji ze sprzedaży ropy i gazu może w tym roku sięgnąć 50 mld dolarów dzięki wysokim cenom surowców. Tych dodatkowych zysków nie...

zobacz więcej

W piątek o zatwierdzenie stanu wyjątkowego do parlamentu zwrócił się rząd. Podjęta przez posłów decyzja w tej sprawie pozwoli na obejście pewnych procedur, by przyspieszyć zakup gazu z alternatywnych źródeł. Agencja Interfax precyzuje, że chodzi o wprowadzenie stanu wyjątkowego w branży energetycznej.

Premier alarmowała w piątek, że na mołdawskim rynku gazowym występuje deficyt wynoszący ok. 16 mln metrów sześc., a wymagane objętości gazu w październiku są zagwarantowane tylko w 67 proc. Dodała, że ciśnienie w systemie transportu gazu jest na „krytycznym poziomie”.


Mołdawia nie uzgodniła nowej umowy w sprawie dostaw gazu z rosyjskim koncernem Gazprom. Dotychczasowa umowa wygasła 30 września, a strony uzgodniły jej przedłużenie o miesiąc. Mołdawia otrzymuje w październiku gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. m sześc., podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.

Kolejne rundy rozmów w sprawie umowy z Gazpromem dotychczas nie przyniosły rezultatów. Według mołdawskiej premier „nie ma pewności”, że władze będą mogły porozumieć się w tej kwestii.

Kolejki na stacjach paliw


Obrazy pokazane przez BBC to sznury samochodów przed stacjami paliw. Według reportera stacji kierowcy na zatankowanie gazu oczekują po kilka godzin. Dziennikarz BBC zwraca uwagę, że Rosja używa, gazu by wywrzeć polityczną presję na Mołdawię. Kraj ten ma obecnie prounijne władze, szukające ściślejszych związków z Europą Zachodnią. Według cytowanego przez Reutra źródła istnieje ryzyko całkowitego wstrzymania po 1 listopada dostaw rosyjskiego gazu do Mołdawii.

Już 13 października mołdawski rząd ogłosił tryb podwyższonej gotowości w dziedzinie energetyki w związku z deficytem gazu. W kraju podjęto kroki, by oszczędzać zużycie surowca, np. część przedsiębiorstw przeszła na mazut albo węgiel.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej