RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wybory bez wyboru. Dziś poznamy nowe władze Platformy Obywatelskiej

Szefa partii członkowie PO wybierają spośród... jednego kandydata (fot. PAP/Tomasz Gzell. tt/@PanKrzysztof_)
Szefa partii członkowie PO wybierają spośród... jednego kandydata (fot. PAP/Tomasz Gzell. tt/@PanKrzysztof_)

– Ten dzień to dla nas zastrzyk energii – powiedział Marcin Kierwiński. – To są bardzo demokratyczne wybory – stwierdziła z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska. W sobotę w Platformie Obywatelskiej odbywają się wybory wewnętrzne. Dziś poznamy m.in. szefa partii oraz przewodniczących struktur w Warszawie i na Mazowszu. Wybór kandydatów? Do każdej z tych najważniejszych w partii funkcji wystawiono jednego kandydata.

Wybory w Platformie Obywatelskiej. Zgłosił się jeden kandydat

Donald Tusk będzie jedynym kandydatem w zaplanowanych na 23 października wyborach przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Były premier – jako...

zobacz więcej

Członkowie stołecznej struktury PO głosują w biurze regionu mazowieckiego ugrupowania w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Kandydat na przewodniczącego partii jest jeden – to Donald Tusk, który obecnie pełni tylko obowiązki lidera partii.

Rywalizacji nie ma także w wyborach szefa stołecznej PO (o reelekcję ubiega się obecny jej szef, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński) oraz przewodniczącego struktury mazowieckiej, gdzie ostatecznie doszło po porozumienia między dwoma kandydatami – dotychczasowy szef regionu Andrzej Halicki wycofał się ze startu i poparł rzecznika PO Jana Grabca.

Pomimo tego politycy, z którymi rozmawiała w sobotę Polska Agencja Prasowa, podkreślali demokratyczny charakter sobotniego głosowania.

– Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tych wyborach. Dziś mamy tak naprawdę święto Platformy, bo wybieramy nie tylko Donalda Tuska, ale też szefów regionów, powiatów oraz rady powiatów i regionów. I proszę zobaczyć, że to są bardzo demokratyczne wybory, bo biorą w nich udział wszyscy członkowie partii – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Od jutra przewodniczący będzie miał silny mandat do tego, żebyśmy dalej działali i przygotowywali się do wyborów – dodała.

Z kolei zdaniem Marcina Kierwińskiego, wybory wewnętrzne to zawsze „zastrzyk energii" dla partii”.

Warto jednak dodać, że wybory na kierownicze stanowiska w PO mają specyficzny charakter jesli chodzi o wybór kadydatów. Głosujący nie mieli bowiem żadego wyboru wybierając szefa partii, szefa struktur stołecznyh oraz struktur mazowieckich. Do każdej z tych najważniejszych w partii funkcji wystawiono jednego kandydata. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej