RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rzecznik rządu o słowach Tuska: Może poszedł sygnał, że środki będą, więc trzeba się wycofać

Panie i panowie, zdecydujcie się, czy chcecie wstrzymać te środki, za czym głosowaliście w Parlamencie Europejskim, (…) czy jednak o te pieniądze walczycie, bo ja mam wrażenie, że w tej chwili po prostu w samym obozie Platformy Obywatelskiej nie ma jednoznacznego stanowiska w tym zakresie – mówił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do słów Donalda Tuska. Przewodniczący PO tego samego dnia zapewnił, że Polska otrzyma unijne pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wcześniej politycy opozycji głosowali w PE za rezolucją, która ma wstrzymać wypłatę środków unijnych dla Polski. – Może już poszedł ten sygnał, że te środki do Polski trafią i teraz szybko trzeba się wycofać – skomentował rzecznik rządu.

„Kompletnie nie ma to znaczenia”. Wiceminister o rezolucji PE ws. wyroku polskiego TK

– Ta rezolucja to jest któraś z kolei – kompletnie nie ma to znaczenia. Tam jest taki festiwal europarlamentarzystów, żeby pokazać się w dobrym...

zobacz więcej

– Mogę wszystkich uspokoić: nikomu do głowy w Europie taki pomysł nie przyszedł i nie przyjdzie – to mogę zagwarantować – żeby karać Polaków za ten konflikt i za ten upór PiS-u w sprawie dławienia polskiej praworządności – powiedział Tusk podczas konferencji prasowej.

W czwartkowym głosowaniu nad rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego  europosłowie PO opowiedzieli się za wstrzymanie unijnych funduszy Polsce. Tak samo zagłosował PSL i Lewica. Przeciwko byli europosłowie PiS.

Jak wynika z rezolucji, Polski Trybunał Konstytucyjny nie ma mocy prawnej i niezależności oraz nie jest uprawniony do interpretowania polskiej konstytucji.

Parlament żąda w dokumencie, aby pieniądze podatników UE nie były przekazywane rządom, które „rażąco, celowo i systematycznie podważają wartości europejskie” oraz „wzywa Komisję i Radę do działania”. PE chce m.in. „wstrzymania lub zawieszenia płatności, z uwagi na ryzyko poważnych uchybień w skutecznym funkcjonowaniu systemów kontroli”.

– Po raz pierwszy wszyscy polscy eurodeputowani opozycyjni w Parlamencie Europejskim wystąpili de facto przeciwko Polsce, zdradzili polskie interesy, bo ja inaczej nie mogę tego nazwać – ocenił w sobotę rzecznik rządu.

Beata Szydło: PE po prostu chce sobie unieważnić polskie prawo

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego ma odbyć się głosowanie nad rezolucją po wtorkowej debacie dot. wyroku polskiego Trybunału...

zobacz więcej

Podkreślił, że „w rezolucji Parlamentu Europejskiego, która została przyjęta kilka dni temu, jest mowa wprost o tym, żeby zawiesić w tej chwili akceptację Krajowego Planu Odbudowy dla Polski”.

– Z drugiej strony Parlament Europejski apeluje, żeby Komisja Europejska podjęła takie działania, żeby de facto wstrzymać wypłacanie środków unijnych dla naszego kraju. Jeżeli pod taką rezolucją podpisują się eurodeputowani, którzy są wybrani z Polski, to to jest sytuacja szokująca. To jest po prostu zdrada interesu Polski – stwierdził Piotr Müller.

– W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, że eurodeputowani z opozycji popierają działania, które mają zawiesić wypłacanie środków unijnych dla Polski, pomimo tego, że nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby to wykonać. Apelują o działania, które de facto nie mają podstawy prawnej w traktatach unijnych – to jest pierwsza rzecz – mówił rzecznik rządu.

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

– Druga rzecz – dzisiaj też widziałem wypowiedź Donalda Tuska, który mówił, że jednak te środki będą wypłacone. Więc panowie, zdecydujcie się – zwrócił się do polityków opozycji.

– Panie i panowie, zdecydujcie się w takim razie, czy chcecie wstrzymać te środki, za czym głosowaliście w Parlamencie Europejskim; (w rezolucji) wprost jest napisane, żeby wstrzymać akceptację Krajowego Planu Odbudowy i podjąć działania, które miałyby wstrzymać pieniądze dla Polski; czy jednak o te pieniądze walczycie – mówił Müller.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Zwrócił też uwagę, że politycy PO wyrażają rozbieżne poglądy odnośnie KPO dla Polski. – Ja mam wrażenie, że w tej chwili po prostu w samym obozie Platformy Obywatelskiej nie ma jednoznacznego stanowiska w tym zakresie albo – być może już poszedł ten sygnał, że te środki do Polski trafią i – teraz kilka dni po tej rezolucji w Parlamencie Europejskim szybko trzeba się wycofać, bo jednak te pieniądze do Polski trafią – dodał rzecznik rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej