RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gdy konia kują... Tusk „gwarantuje” wypłatę środków unijnych

Donald Tusk, jedyny kandydat na przewodniczącego PO (fot. PAP/Adam Warżawa)
Donald Tusk, jedyny kandydat na przewodniczącego PO (fot. PAP/Adam Warżawa)

Donald Tusk wrócił z Brukseli, gdzie odbywał się unijny szczyt i szczyt Europejskiej Partii Ludowej, której przewodzi. W sobotę w Warszawie zadeklarował, że Polacy dostaną pieniądze z UE. – Nikomu nie przyszło do głowy karać Polaków – stwierdził Tusk dzień po tym jak europosłowie PO razem z PSL i Lewicą zagłosowali za nieprzekazywaniem Polsce „żadnych pieniędzy podatników UE” oraz wezwaniem KE i RE do „wstrzymania lub zawieszenia płatności”.

Kulisy prorosyjskiego kursu PO. Tusk: Po wyborach Putin wyciągnął do mnie rękę

zobacz więcej

– Miałem okazję rozmawiać z wieloma kanclerzami i premierami, także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o sytuacji, w jakiej znalazła się Polska w kontekście praworządności – mówił na konferencji w Sopocie przewodniczący PO Donald Tusk.

Tusk o miliardach euro dla Polski


Wbrew wypowiadanym w ostatnich dniach przez polityków jego partii i wrogich polskiemu rządowi unijnych liderów gróźb, że Polska może mieć wstrzymaną wypłatę unijnych funduszy, Tusk uspokaja: nie ma ryzyka, że środki nie zostaną Polsce wypłacone.

– Polska i Polacy te pieniądze dostaną, nikomu nie przyszło do głowy, aby karać Polaków za ten upór pisowskiej władzy. Pytanie, jak szybko PiS wywiąże się z obietnicy, jaka została złożona w Brukseli, czyli wycofa się z Izby Dyscyplinarnej – dodał Donald Tusk. Z jego rozmów – jak stwierdził – wynika jednoznacznie, że „właściwie wszyscy bez wyjątku, w tym szefowa KE, szukają sposobu, żeby wybrnąć z tego klinczu i żeby Polska dostała te pieniądze”. – Wszyscy mają w tym interes – podkreślił.

Zobacz takze: Twitterowe konto EPP przejęte przez antypolskich trolli? W internecie wrze

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej