RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Pomoc humanitarna z Polski na Białoruś. Interwencja prezydenta Andrzeja Dudy

– Na prośbę prezydenta Andrzeja Dudy na Białoruś zostanie wysłana pomoc humanitarna; prezydent apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy oraz apeluje o rozsądek i humanitarne traktowanie ludzi, którzy utknęli na granicy – mówiła w sobotę minister w KPRP Bogna Janke.

Konflikt w Etiopii. Zniszczono magazyny agencji humanitarnej

W Tigraj zostały zniszczone magazyny amerykańskiej agencji humanitarnej (USAID). Jest to przykład trudności w dostarczaniu pomocy do ogarniętej...

zobacz więcej

Janke wzięła udział w briefingu na terenie składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie. Jak przekazała, prezydent Duda po otrzymaniu raportu od rządu i służb o aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy zwrócił się z inicjatywą o przygotowania i wysłanie transportu z pomocą humanitarną. – Pan premier podjął tę inicjatywę i ten transport właśnie dziś wyruszy do przejścia granicznego – mówiła Janke.

Zobacz także: Białoruś nie chce polskiej pomocy dla migrantów. Jak tłumaczy się reżim?

– Pan prezydent Andrzej Duda apeluje do władz Białorusi o przyjęcie tej pomocy humanitarnej dla ludzi, którzy koczują w tym kraju zwabieni obietnicą przedostania się do UE i niestety utknęli na Białorusi. Ze względu na chłody i pogodę, pan prezydent apeluje do władz Białorusi o rozsądek i o zachowanie humanitarne wobec tych ludzi – przekazała prezydencka minister.

Transport będzie oczekiwał w Bobrownikach na decyzję władz Białorusi


Ten transport wyjeżdża za chwilę na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich – powiedział w sobotę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Wietnam: Pomoc humanitarna z Polski dotarła do Sajgonu

Samolot ze sprzętem dla szpitali leczących pacjentów z Covid-19 i środki ochrony osobistej około godz. 23 w piątek czasu polskiego (4 rano w sobotę...

zobacz więcej

– To kolejny - trzeci - transport, który jako Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przygotowaliśmy dla Białorusi. Ten transport wyjeżdża za chwilę – powiedział podczas briefingu Kuczmierowski. Jak wyjaśnił, transport wyjedzie na przejście graniczne w Bobrownikach, gdzie będzie oczekiwał na decyzję władz białoruskich.

Prezes RARS wyjaśnił także, że „w transporcie będą koce, łóżka, namioty do wykorzystania humanitarnego, jak również środki ochrony osobistej związane z COVID-19”.

– W tej sprawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych złożyło specjalną notę dyplomatyczną do władz białoruskich o przyjęcie tego transportu. W nocie jest również wskazanie, że w kolejnym transporcie – on musi już być potwierdzony co do zawartości przez Białoruś – mogą znaleźć się leki, środki medyczne, żywność w zależności od tego, co będzie potrzebne na granicy – mówił Kuczmierowski.

Polska chciała wysłać pomoc humanitarną na Białoruś. Jest odpowiedź Mińska

Białoruś odmówiła przyjęcia pomocy humanitarnej zaproponowanej przez Polskę. Miała to być pomoc dla migrantów na granicy. Rzecznik MSZ Anatol Hłaz...

zobacz więcej

Jak dodał, „to kolejny transport, mamy nadzieję, że tym razem zostanie wpuszczony, tym bardziej, że sytuacja na granicy się zaostrza”.

„Staramy się reagować szybko na różne problemy”


Kuczmierowski przypomniał, że „staramy się reagować bardzo aktywnie i szybko na różne problemy i potrzeby naszych sąsiadów”. – Władze Litwy zwróciły się do Polski o pomoc i właśnie analogiczne materiały są tam przygotowywane i wysyłane. Dzisiejszy transport bazuje również na doświadczeniach transportu litewskiego – mówił prezes RARS.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej