RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Synoptycy ostrzegają: Będzie niebezpiecznie i chłodno. Alerty IMGW

Alerty pogodowe IMGW na sobotę 23 października (fot. Shutterstock/bayazed)
Alerty pogodowe IMGW na sobotę 23 października (fot. Shutterstock/bayazed)

W sobotę temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 6 do 11 stopni Celsjusza. Miejscami, głównie na północy kraju, możliwe są przelotne deszcze – prognozuje Jakub Gawron, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano alerty przed silnym wiatrem dla części woj. zachodniopomorskiego i woj. pomorskiego.

Jak El Nino wpłynie na pogodę w Polsce. Przyjdzie kolejna „bestia"?

Po tym, jak poprzedniej zimy nawiedziła nas „bestia ze Wschodu”, która przyniosła najostrzejszą zimę od lat, niektórzy synoptycy alarmują, że czeka...

zobacz więcej

IMGW informuje, że najmocniej będzie wiało na północnych krańcach woj. zachodniopomorskiego. Prognozowanie jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Z kolei na północnych krańcach woj. pomorskiego przewidywane jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Uwaga na silny wiatr. Mapa alertów pogodowych


Ostrzeżenie wydano też dla północno-zachodnich krańców woj. warmińsko-mazurskiego. Tam prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe są także burze.

Źródło: IMGW-PIB

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia oznacza, że przewidywane się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Możliwe są m.in. utrudnienia w ruchu drogowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę do zachodu słońca nad Polską będzie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Temperatura maksymalna powietrza wyniesie od 6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 11 stopni na zachodzie kraju.

Prognoza pogody – sobota 23.10.2021


– Miejscami spadną przelotne opady deszczu. To będą słabe opady deszczu, na północy nieco intensywniejsze, ale poniżej 10 mm. Wiejący wiatr może potęgować odczucie chłodu – powiedział Jacek Gawron z IMGW.

Źródło: IMGW-PIB

Noc z soboty na niedzielę będzie pogodna, z mgłami ograniczającymi widoczność do 300 metrów. Wschodnia część kraju z większą ilością chmur i tam, głównie w pierwszej połowie nocy, prognozowane są przelotne opady deszczu, a w obszarach podgórskich deszczu ze śniegiem. Porywisty wiatr możliwy jest w pierwszej połowie nocy na południowym wschodzie oraz w strefie brzegowej Bałtyku; w porywach będzie osiągał prędkość do 50-55 km/h.

W nocy temperatura spadnie do zera na północnym wschodzie, trzech stopni na zachodzie i 6 stopni Celsjusza nad morzem. W obszarach podgórskich temperatura wyniesie od minus trzech do minus jednego stopnia Celsjusza.

Zobacz także: „Wyż syberyjski pokaże swoją siłę”. Prognoza długoterminowa: listopad 2021 – luty 2022

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej